Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi: 

22:05

środa,

24 stycznia 2018

Uroczystość położenia stępki pod pierwszy z sześciu holowników dla polskiej Marynarki Wojennej

Na początek rozmowa z człowiekiem, o którym w sierpniu zeszłego roku usłyszała cała Polska. To sołtys zniszczonego przez nawałnicę Rytla - Łukasz Ossowski. Co robi w audycji poświęconej Marynarce Wojennej i wojsku?

Łukasz Ossowski jest wojskowym emerytem, a przez lata grał w wojskowej orkiestrze. I o tym właśnie opowiada Sylwestrowi Pięcie.

Potem zmienimy temat, bo w Stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod pierwszy z sześciu holowników budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej. Wzięli w niej udział między innymi kontradmirał Krzysztof Jaworski - dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, prezes stoczni Piotr Dowżenko oraz Krzysztof Stępniewski z Inspektoratu Uzbrojenia.

Pierwszy holownik serii trafi w 2019 roku do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Następna jednostka ma trafić do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, a kolejne do 2020 roku w kilkumiesięcznych sekwencjach na zmianę do obydwu flotylli.

A na koniec jak zawsze fragment z naszego radiowego archiwum i kolejna część reportażu Marii Prucińskiej z 1989 roku. Była już redaktor Radia Gdańsk rozmawiała z żoną Zbigniewa Przybyszewskiego. To jeden z trzech komandorów skazanych na śmierć w 1952 roku. Na podstawie sfingowanych zarzutów oskarżono ich wtedy o udział w tak zwanym spisku komandorów.