Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi: 

22:05

środa,

10 stycznia 2018

Konkretna przyszłość Marynarki Wojennej

Audycja o przyszłości w Marynarce Wojennej. Ale nie o mglistej przyszłości, jak to zazwyczaj bywało w ostatnich latach, ale o przyszłości konkretnej. Konkretnej, bo przecież wiadomo, że po oddanym w zeszłym roku prototypie niszczyciela min typu Kormoran II do służby wejdą dwie kolejne jednostki tego typu.

Umowę podpisano jeszcze w grudniu, prace już się rozpoczynają. Okręt co prawda powstaje w stoczni Remontowa Shipbuilding, ale ogromny wpływ na jego możliwości ma Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni. Tam powstał Zintegrowany System Walki. I między innymi o nim mówił dr. inż. Andrzejem Kilianem, dyrektor CTM-u.

ARA "SAN JUAN"

W południowej części Oceanu Atlantyckiego prowadzono na wielką skalę operację poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA "San Juan". Jednostki do teraz nie udało się odnaleźć. Czy po tych kilku tygodniach wiemy coś więcej na temat przyczyn zaginięcia okrętu? Czy dowiemy się tego kiedykolwiek? O tym kadm. w st. spocz. dr. inż. Czesław Dyrcz, który pływał na okrętach podwodnych w polskiej Marynarce Wojennej.

REPORTAŻ Z RADIOWEGO ARCHIWUM

Na koniec fragment z radiowego archiwum i kolejna część reportażu Marii Prucińskiej z 1989 roku. Była już redaktor Radia Gdańsk rozmawiała z żoną Zbigniewa Przybyszewskiego. To jeden z trzech komandorów skazanych na śmierć w 1952 roku. Na podstawie sfingowanych zarzutów oskarżono ich wtedy o udział w tak zwanym spisku komandorów.