Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi: 

22:05

środa,

08 marca 2017

Tym razem nietypowo. Zaglądamy do 49 Bazy Lotniczej

Dzisiejszą audycję rozpoczniemy bardzo nietypowo, bo nie od wizyty w którejś z jednostek Marynarki Wojennej. Tym razem wybieramy się do Pruszcza Gdańskiego, gdzie działa 49 Baza Lotnicza. To jednostka, która również dba o bezpieczeństwo nad morzem, więc uznaliśmy, że na drodze wyjątku może zagościć w naszej audycji poświęconej siłom morskim.

A powód jest bardzo ciekawy. Otóż 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim przejęła tradycje 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii, pododdziału lotnictwa wojsk lądowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który działał w latach 1944-1946. Co to przejęcie tradycji oznacza? O tym opowiada pułkownik Paweł Smereka, dowódca bazy w Pruszczu.

Potem wracamy do spraw bezpośrednio związanych z morzem, choć i tutaj dziś dość nietypowe podejście. Marynarka Wojenna to przecież nie tylko okręty, śmigłowce i samoloty, ale też systemy, które służą do tego, by żołnierze służący na różnych jednostkach mogli się ze sobą porozumiewać. I służy do tego na przykład Okrętowy Zintegrowany System Łączności, stworzony przez firmę Kenbit. O tym w czym ten system pomaga i do czego służy opowiada Stefan Wieczorek, z gdyńskiego oddziału firmy Kenbit.

A na koniec zaglądamy do radiowego archiwum i cofamy się do 1988 roku. Tym razem audycja z cyklu Bałtycka Wachta pod tytułem "Ci ze Żbika, Rysia i Sępa". 13.10.1988 r. gośćmi Bałtyckiej Wachty byli polscy podwodniacy, w czasie II Wojny Światowej internowani w Szwecji, tam też zresztą pozostali po wojnie. Po kilkudziesięciu latach przyjechali do Gdyni na zaproszenie Marynarki Wojennej.