Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi:  quellio_cron

22:00

środa,

21 grudnia 2016

W powietrzu ze śmigłowcami i pod wodą z okrętami

Na początek wzniesiemy się w powietrze i porozmawiamy o śmigłowcach. O tych śmigłowcach, które od ponad 2 lat są modernizowane w Zakładach Lotniczych w Świdniku.
Do Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej miały wrócić w kwietniu, ale prace się przedłużyły. W efekcie wciąż nie można na przykład przywrócić gdyńskiego punktu dyżurowania śmigłowców ratowniczych i do wszystkich akcji ratowniczych na Bałtyku wylatuje maszyna z Darłowa. Być może pamiętają państwo, jak nieco ponad miesiąc temu mówiliśmy, że pierwszy z pięciu remontowanych w Świdniku śmigłowców lada dzień powinien wrócić do Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Minął jednak ponad miesiąc, a jego jak nie było tak nie ma. Dlaczego? Pytamy o to kmdr. ppor. Czesława Cichego, rzecznika Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Potem schodzimy na wodę i kontynuujemy nasz krótki cykl poświęcony małym okrętom rakietowym projektu 660. Bardziej znane są jako okręty rakietowe typu Orkan. W powszechnej opinii ORP Orkan, Piorun i Grom to jedne z nielicznych jednostek polskiej Marynarki Wojennej, które przedstawiają rzeczywisty potencjał bojowy. A to za sprawą systemu rakietowego RBS 15 Mk3, o którym opowiada kap. mar. Andrzej Turkowski, dowódca okrętu ORP Grom. A na koniec zaglądamy do radiowego archiwum.

Przed państwem kolejna część rozmowy byłej już redaktor Radia Gdańsk Marii Prucińskiej z nieżyjącym już komandorem Andrzejem Kłopotowskim.