Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi:  quellio_cron

22:00

środa,

30 listopada 2016

Jesteśmy na obchodach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Gdyni

Dziś zaczynamy oczywiście od obszernej relacji z obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczystości odbyły się przy okręcie muzeum ORP Błyskawica w Gdyni. Pojawili się na nich między innymi prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Osobą, której nie można pominąć, jest również kontradmirał Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Prezydent mianował go właśnie na stopień kontradmirała. Następnie relacja z wydarzenia w Porcie Wojennym w Gdyni, o którym mogli już państwo usłyszeć na naszej antenie.

Otóż Bofors 40 - jedna z najsłynniejszych armat przeciwlotniczych z czasów drugiej wojny światowej przypłynęła w piątek do portu wojennego w Gdyni. Do niedawna można ją było oglądać w Armemuseum w Sztokholmie. Szwedzi przekazali ją jednak na 5 lat do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ta armata - zupełnie wyjątkowa o czym będą się mogli państwo przekonać - przypłynęła ze Sztokholmu do Gdyni na pokładzie okrętu ORP Toruń.

A na koniec przenosimy się do radiowego archiwum. Czas na drugą część rozmowy Marii Prucińskiej z komandorem Andrzejem Kłopotowskim, który w czasie drugiej wojny światowej dowodził okrętem ORP Dzik. Pierwsza część rozmowy zakończyła się stwierdzeniem komandora, że na wojnie widział niewiele, bo 2 lata spędził pod wodą. Stąd też kolejne pytanie pani redaktor.