Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi:  quellio_cron

22:00

środa,

02 listopada 2016

W przyszłym roku będzie niszczył miny. ORP Kormoran powstaje w Remontowej

Zaczynamy od tematu najnowszego polskiego okrętu, który w przyszłym roku wejdzie do służby w Marynarce Wojennej. Chodzi o powstający w stoczni Remontowej niszczyciel min, który będzie nosić imię ORP Kormoran.

Okręt ten przechodzi próby morskie i portowe. Niebawem zostanie przekazany żołnierzom. Co dołączenie Kormorana do polskiej floty w niej zmieni? Czy zmieni choć trochę ten - jak mówią niektórzy - obraz nędzy i rozpaczy? O tym rozmawiamy z naszym ekspertem - kmdr. por. rez. Maksymilianem Durą z portalu defence24.pl.

LATAMY ŚMIGŁOWCEM

Potem zmieniamy temat i porozmawiamy o lataniu śmigłowcem. Prawdziwymi specjalistami w tej branży są piloci z 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. O samej bazie jak również o specyfice latania nad morzem opowiada kmdr. ppor. pilot Sebastian Bąbel, zastępca dowódcy Eskadry 43. Bazy Lotniczej.

ZAGLĄDAMY DO ARCHIWUM

A na koniec jak zawsze zaglądamy do naszego radiowego archiwum i kolejna część rozmowy z 1958 roku. Ówczesny redaktor Radia Gdańsk Stanisław Goszczurny rozmawiał z legendarnym komandorem Bolesławem Romanowskim, dowódcą polskich okrętów podwodnych z czasów drugiej wojny światowej. Tydzień temu mogli państwo usłyszeć początek historii o ataku okrętu ORP Dzik na ewakuujące się z Korsyki niemieckie wojska.

Na wyspie wybuchło powstanie i Niemcy opuszczali ją przez port Bastia, który - co bardzo istotne w kontekście tej historii - znajdował się w zatoce głęboko wrzynającej się w ląd. Dzik został wysłany tam na patrol i storpedował dwa okręty przygotowujące się do wyjścia z portu. Problem w tym, że od strony morza port był osłaniamy przez około kilkanaście niemieckich ścigaczy. No i się zaczęło...