Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi:  quellio_cron

23:00

środa,

28 września 2016

Powrót ORP Bałtyk. Remont w Szczecinie zakończył się szybciej

Powrót największego zbiornikowca polskiej marynarki do Gdyni po remoncie w Szczecinie. W audycji także o losach polskich okrętów podczas II wojny światowej.

Na początek wizyta w Porcie Wojennym w Gdyni, bo do niego po trwającej ponad rok modernizacji wrócił okręt ORP Bałtyk. Największy zbiornikowiec należący do polskiej Marynarki Wojennej był remontowany w Szczecinie. Remont, co wcale nie takie oczywiste, udało się zakończyć kilka dni przed terminem wyznaczonym w umowie - to pierwsza dobra informacja, a druga dobra informacja jest taka, że wymieniono w nim niemal wszystko. Opowiada kap. mar. Krzysztof Duszyński dowódca załogi ORP Bałtyk.

GDYNIA '39

Następnie przenosimy się do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Tam rozmawiamy z dyrektorem Tomaszem Miegoniem o tym, co 77 lat temu działo się w Gdyni. Chodzi nie tylko o wrzesień 1939 roku i obronę portu oraz miasta, ale również o to, co działo się w miesiącach poprzedzających wybuch wojny.

A na koniec tradycyjnie zaglądamy do naszego radiowego archiwum. 1958 rok - wtedy ówczesny redaktor Radia Gdańsk Stanisław Goszczurny przeprowadził cykl rozmów z komandorem Bolesławem Romanowskim, który podczas drugiej wojny światowej dowodził okrętami podwodnymi ORP Jastrząb i ORP dzik. Teraz kolejna część jego opowieści - tym razem o bardzo groźnej przygodzie na okręcie ORP Wilk. Mowa o... staranowaniu niemieckiego okrętu.

Posłuchaj audycji: