Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi:  quellio_cron

23:00

środa,

05 października 2016

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni? Wiceminister obrony odpowiada

Wiceminister Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki, potwierdził plany reformy Marynarki Wojennej. Możliwy powrót Dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni.
Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz reporter, Ministerstwo Obrony Narodowej przymierza się do przywrócenia Dowództwa Marynarki Wojennej z siedzibą w Gdyni. Przypomnijmy - dowództwo marynarki, podobnie jak dowództwa innych rodzajów sił zbrojnych, zostało rozformowane na koniec 2013 roku. W jego miejsce powołano Inspektorat Marynarki Wojennej z siedzibą w Warszawie. Resort obrony, jak wynika z nieoficjalnych informacji, planuje przywrócenie pięciu odrębnych dowództw, w tym właśnie Dowództwa Marynarki Wojennej.

WICEMINISTER POTWIERDZA

Zamierzenia te potwierdził w odpowiedzi na poselską interpelację sekretarz stanu Bartosz Kownacki. W piśmie przesłanym do poseł Małgorzaty Zwiercan zaznaczył też, że gdy już Dowództwo Marynarki Wojennej zostanie przywrócone, jego lokalizacja w Gdyni będzie zasadna i brana pod uwagę.

O komentarz do tej sprawy i ocenę reformy wprowadzonej 3 lata temu poprosiliśmy kmdr. por. rez. Maksymiliana Durę, eksperta portalu defence24.pl oraz generała Stanisława Kozieja. To były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uznawany za głównego autora reformy sprzed 3 lat. A więc co generał sądzi o zamierzeniach ministerstwa? Wystarczy posłuchać.

ĆWICZENIA MARYNARKI

Na koniec zmienimy temat, bo na Bałtyku trwają największe w tym roku ćwiczenia polskiej Marynarki Wojennej - Wargacz, Ostrobok i Kormoran. Opowiedział nam o nich kmdr. ppor. Piotr Adamczak z Centrum Operacji Morskich.

Posłuchaj audycji:


Sylwester Pięta