Manufaktura reportażu

Prowadzi:  Anna Rębas

21:05

poniedziałek,

10 sierpnia 2020

Sanitariuszka ze Śródmieścia. Reportaż o mieszkającej w Sopocie bohaterce powstania warszawskiego

Zdjęcia sanitariuszek i łączniczek z powstania warszawskiego oglądać można w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pokazują bohaterki sprzed 76 lat. Na wystawie "Piękne wczoraj i dziś" jest między innymi mieszkanka Sopotu Elżbieta Skrzyńska, z domu Tatarkiewicz, ps. "Żabska".


Do dziś utrzymuje kontakty z innymi koleżankami i kolegami z oddziału. Pomagają w tym fotografie z powstania, które ma w swoich zbiorach.

- Okres konspiracji, a potem walk w powstaniu stał się dla mojego pokolenia prawdziwą szkołą życia - mówi Elżbieta Skrzyńska. Tam nauczyła się dyscypliny, odpowiedzialności i punktualności oraz zrozumiała, co znaczy hart ducha.

Do powstania trafiła razem z siostrą harcerką - wtedy 14-latką. Dziś pani profesor Janina Suchorzewska jest znanym w całej Polsce emerytowanym anestezjologiem.

 

 

skrzynska reportaz2

Elżbieta Skrzyńska posiada w swoich zbiorach m.in. fotografie z powstania (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

 

Bohaterka reportażu - 96-letnia sanitariuszka Elżbieta Skrzyńska z Sopotu - od lat bierze udział w patriotycznych obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W tym roku nie wybrała się do stolicy z powodu pandemii koronawirusa, ale uczestniczyła w obchodach na Wybrzeżu i w Sopocie.