Magazyn morski

Prowadzi:  Anna Rębas

18:05

środa,

17 czerwca 2020

100-lecie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Historyk: "Dobrze przypomnieć zasługi uczelni w kształceniu Polaków, jako ludzi morza"

Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje w środę 100-lecie uczelni i szkolnictwa morskiego w Polsce. Uroczystości rozpoczęły się podniesieniem bandery i wkopaniem kapsuły czasu przed budynkiem. O początkach szkoły morskiej Anna Rębas rozmawiała z dr. Jerzym Litwinem, wieloletnim dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i przyjacielem Uniwersytetu Morskiego.

Uczelnię – jako wyższy zakład naukowy o nazwie Szkoła Morska – założono w 1920 roku w Tczewie. Po 10 latach przeniesiono ją do Gdyni. Później przez długi czas funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Morska, w 2009 roku przekształcono ją w Akademię Morską, a od dwóch lat posiada status uniwersytetu.

W środę od rana trwają uroczystości związane z jubileuszem uczelni. Odbyło się już m.in. okolicznościowe posiedzenie uniwersyteckiego senatu, podczas którego przyznano tytuł doktora honoris causa wielkiemu orędownikowi morza, kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu. Finał obchodów zaplanowano na godzinę 16.00. Wtedy to oficjalnie zmieniona zostanie nazwa przystanku SKM – z dotychczasowej Gdynia Stocznia na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.

Obszerną relację z tego święta Anna Rębas zaprezentuje w Magazynie Morskim za tydzień, a tymczasem wspólnie z dr. Jerzym Litwinem przypomina historię uczelni. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

fot. Uniwersytet Morski w Gdyni/Radosław Czaja