Magazyn morski

Prowadzi:  Anna Rębas

18:05

środa,

06 maja 2020

Wizyta na pokładzie legendarnego jachtu Pen Duick II Érika Tabarlego

W Magazynie Morskim zapraszamy na pokład Pen Duicka II, legendarnego jachtu Érika Tabarlego. O wybitnym żeglarzu opowiada zmarły w 2014 roku Krzysztof Zawalski - człowiek, który go znał i cenił, udało mu się nawet zaprosić Francuza do Polski.

Twórca narodowego Centrum Żeglarstwa wiedział wszystko o wielkim Ériku Tabarlym. Zetknął się z nim w latach 80. na stażach w Ecole Nationale de Voile w Quiberon. Jak opowiadał jeszcze przed śmiercią Krzysztof Zawalski, pomysł, by zaprosić słynnego francuskiego żeglarza na obchody 1000-lecia miasta Gdańska, powstał w 1995 roku.

Éric Tabarly zawsze chciał odwiedzić nasz kraj i Gdańsk, znany z wielkiego dziedzictwa morskiego i ważnych wydarzeń historycznych. Do Gdańska Tabarly przypłynął na początku lipca 1997 roku. Witany w Gdyni przez prezydent Franciszkę Cegielską 5 lipca wpłynął na Motławę i przycumował w marinie. Anna Rębas postanowiła właśnie w tym miejscu wrócić do opowieści Krzysztofa Zawalskiego o wielkim żeglarzu. Zwłaszcza że pretekstem do tego była wizyta słynnego jachtu Tabarlego Pen Duick II. Dzięki kontaktom z Krzysztofem Zawalskim i jago znajomości francuskiego powstała ta audycja.