Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

09:06

sobota,

03 sierpnia 2019

"Zasmuca mnie, że masowa turystyka niszczy raj na Ziemi". Wystawa "Głos Laguny" Kamili Chomicz

Laguna Bacalar to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro w Meksyku. Laguna bardziej niż klasyczne jezioro przypomina skrawek karaibskiego raju na ziemi. Wszystko za sprawą cudownych odcieni niebieskiego, turkusowego i szmaragdowego, nazywana jest Laguną Siedmiu Kolorów. - Ten raj na naszych oczach ginie. Wszystko przez masową turystykę - opowiada Kamila Chomicz i tworzy wystawę poświęconą Lagunie Bacalar.

Głos laguny” to niezależna inicjatywa Kamili Chomicz – trójmiejskiej artystki, fotografki, która podczas podróży do Bacalar w Meksyku rozmawiała z naukowcami i mieszkańcami, nagrywała film o lagunie, robiła zdjęcia stromatolitom, wodzie, roślinom, zwierzętom i zanieczyszczeniom. Wernisaż :7 sierpnia, środa, godz. 18.00 w Solidarność Codziennie, 3 piętro Europejskiego Centrum Solidarności. Na wernisażu pojawi się również gość specjalny z Meksyku, aktywista, mieszkaniec Bacalar Adrian Tieso Herrera, opowie wam o "rozwoju" turystyki na półwyspie Jukatan i o manifeście który został napisany przez społeczności Majów.

kamila 1
Fot. Kamila Chomicz.

„Pierwszy raz pojechałam do Meksyku sześć lat temu. Szukałam opowieści i legend o drzewach. Lagunę poznałam na kąpielisku Ecologico. Przezroczysta i krystaliczna woda rozciąga się tam na kilkunastometrowym brzegu. Laguna i Bacalar stało się moim osobistym rajem, do którego wracam każdej zimy. Od mojej pierwszej podróży miejsce to bardzo się zmieniło.  Miasto zaczęło się „rozwijać”. System kanalizacyjny nie działa dobrze. Ścieki, których przybywa wraz z turystami, często bezpośrednio wpływają do wody Spływają tam też pestycydy z pól uprawnych, śmieci i olej wyciekający z łodzi motorowych. Skład chemiczny wody się zmienia, prowadząc do nieodwracalnej zmiany”.


kamila 2
Wystawa "Głos Laguny" miała już swoją odsłonę w Meksyku. Fot.Kamila ChomiczWłodzimierz Raszkiewicz