Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

10:30

sobota,

02 marca 2019

Odkrywczyni niezwykłych motyli, laureatka Nagrody Uphagena, Marta Skowron Volponi w naszym studio

To była sensacja, rok temu mówiły o niej wszystkie światowe media. Polka odnalazła motyla, który jak się wydawało, wyginął 130 lat temu. Wczoraj badaczka z Gdańska, dr Marta Skowron Volponi, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, została uhonorowana Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.

Doktor Marta Skowron Volponi zajmuje się motylami podobnymi do os i pszczół. To tak zwane przezierniki o przezroczystych skrzydłach. Motyle udają, zaopatrzone w jadowite żądło owady, żeby być uznane za groźne i uniknąć drapieżników. Badaczka od 7 lat jeździ do Malezji i Tajlandii badając przezierniki i szukając nowych gatunków.

W lasach tropikalnych Azji znalazła trzy nowe, nieznane dotąd nauce, motyle. Największy rozgłos przyniosło jej jednak odnalezienie w naturze jaskrawoniebieskiego motyla z rodziny przeziernikowatych, który wyglądem i zachowaniem, a także wydawanymi dźwiękami, naśladuje niebieskie pszczoły występujące w Malezji. Heterosphecia tawonoides został odnaleziony po 130 latach od ostatniego, jedynego odkrytego osobnika. Znalezisko badaczki zostało zauważone i opisane w czasopiśmie Tropical Conservation Science.

Marta Skowron Volponi jej motyl
Heterosphecia tawonoides. Fot.Marta Skowron Volponi

Entomolożka za swoje największe naukowe osiągnięcie uważa udowodnienie, że przezierniki nie tylko wyglądem upodabniają się do pszczół i os, ale także latają w podobny sposób, kreśląc podobne trajektorie. Jej publikacje to nie tylko naukowe opisy morfologii motyli, ale także filmowe pokazanie ich życia i biologii. W tych ostatnich pracach pomaga jej mąż, włoski filmowiec Paolo Volponi. W ostatnich latach Marta Skowron poprowadziła siedem ekspedycji do lasów tropikalnych Malezji i Tajlandii.

Marta i Paolo Volponi
Marta Skowron Volponi i Paolo Volponi w Radiu Gdańsk. Fot.RG

Marta Skowron Volponi i Paolo Volponi są założycielami ClearWing Foundation for Biodiversity. Celem fundacji jest edukacja i działanie na rzecz bioróżnorodności oraz wspieranie badań naukowych.
WIĘCEJ O CLEAR WING >>> KLIKNIJ TUTAJ



Włodzimierz Raszkiewicz