Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

11:30

sobota,

01 września 2018

160 kilometrów i siedem dni pieszej wędrówki. Rafał Król opowiada jak to jest w tej Puszczy Karpackiej

- Przykro powiedxzieć ale nie znałem Puszczy Karpackiej. O tym miejscu usłyszałem gdy w Polsce rogorzała debata, konflikt, awantura o utworzenie tam Turnickiego Parku Narodowego - mwi Rafał Król. Zawsze w sierpniu organizowałem obozy w Bieszczadach, tym razem postanowiłem zrobić pieszą eskapadę do Puszczy Karpackiej.

Rafał Król - gdyński globtroter i instruktor specjalizujący się w wypawach ekstremlnych przeszedł z grupą znajomych przez całą Puszczę Karpacką. Zrobili 160 kilometrów idąc przez 7 dni.

karpaty

Rafał przed wyprawą poinformował o swoim zamiarze WWF. Organizacja syworzyła z tego wydarzenie "Odkrywamy Serce Karpat".

- Nie miałem zamiaru robić rajdu w obronie lasu, jestem zdania, że trzeba pozyskiwać drzewo, ale widok dorodnych ściętych drzew boli - opowiada podrónik - Chciałem sam zobaczyć jak to tam wygląda.

karpaty 6
Fot.Rafał Król

Dla Rafała to idealny teren do założenia Parku Narodowego. Ogromne lasy, pełne pomnikowych drzew nie mają szans na stworzenie Turnickiego Parku Narodowego gdy pozyskiwanie drewna będzie odbywało się w dużej ilości i przy pomocy ciękiego sprzętu, który totalnie niszczy podłoże., pozosostawia koleiny sięgające do kolan. - Park Narodowy to trwała wartość, którą możemy zostawić przyszłym pokoleniom - opowiada. Jego zdniem to lepsza opcja od wykorzystywania tego terenu jako las gospodarczy.

karpaty 2
Fot.Rafał Król

- Nie chcę tam jechać autem i cyknąć kilka fotek. Chcę tę puszczę przejść pieszo z plecakiem na plecach, pobyć w niej, posłuchać o czym szumią nocą drzewa. - takie było założenie Rafała. To ogromny las. Zresztą świetnie zadbany przez leśników. Są miejsca parkongowe, ławki, wiaty i tablice informacyjne. Rafał poleca wszystkim wędrówkę pp Puszczy Karpackiej. To tereny bardzo mało znane przez Polaków.

karpaty 1
Fot.Rafał Kró

Włodzimierz Raszkiewicz