Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

11:30

sobota,

07 lipca 2018

Ryby się feminizują. Leki antykoncepcyjne działają nie tylko na ludzi, wpływają też na bałyckie zwierzęta

Czy odadajecie stare, niepotrzebne leki do specjalnych pojemników w aptekach? Chyba niewiele osób to robi, bo co tam kilka tabletek w zwykłym śmietniku, komu i czemu może to zaszkodzić? Może i szkodzi - opowiada dr Magda Caban chemiczka z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w badaniu pozostałości lekarstw w środowisku.

Jeśli leki trafiają do śmietnika to jeszcze pół biedy - mówi dr Magda Caban. Jest szansa, że na wysypisku śmieci szybciej się rozłożą niż dotrą do wód gruntowych. Znacznie gorzej jeśli niepotrzebne preparaty farmaceutyczne wylewane są do zlewu  a tabletki trafiają do toalety. Płyną prosto do morza. To nic, że po drodze jest oczyszczalnia, ona nie neutralizuje tego rodzaju zanieczyszczeń. Ktoś powie, że to są małe iliści. Niestety coraz większe, bo ludzi przybywa i spożycie leków wzrasta. Są już badania wskazujące na to, że bałtyckie zwierzęta zmieniją płeć pod wpływem środków hormonalnych trafiających do naszego morza. Ryby się feminizują - mówi do Magda Caban. To zjawisko bardzo trudne do zbadania, bo chodzi o naprawdę drobne ilości leków, które w środowisku, wraz z innymi znieczyszczeniami, zaczynają prowadzić mało przewidywalne życie.

Warto zużyte leki odnosić do apteki, jeśli nie ma tam specjalnych pojemników, to farmaceuta powinien przyjąć od nas stare preparaty i oddać do utylizacji razem z przeterminowanymi w aptece lekami. 

Włodzimierz Raszkiewicz