Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

09:30

sobota,

27 lutego 2021

Rozmowa pomidorowa czyli dlaczego Zwolnione z Teorii licealistki namawiają do uprawy pomidorów

Stojąc na śniegu rozmawiamy o uprawie pomidorów, to samo w sobie jest już dość osobliwe. Do tego rozmówczynie, stereotypowo myśląc, nie pasują do tematu, to licealistki z Topolówki. Czy znacie licealistów interesujących się ogrodnictwem? Nadia Górka, Natalia Szczepańska i Julia Nowak są biorą udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach swojego projektu chcą promować wśród młodzieży uprawę pomidorów. Samodzielne wyhodowanie chociażby jednego krzaczka uczy szacunku do natury – uważają licealistki.

W narracji licealistek nie tylko pomidory odgrywają kluczową rolę, dziewczyny zwracają też uwagę na wszechobecność plastiki wykorzystywanego w ogrodnictwie. - Wszystkie rośliny sprzedawane w sklepach są w plastikowych doniczkach. W ten sposób tony tworzyw sztucznych trafiają do środowiska, to koszmar. Staramy się w projekcie zwrócić uwagę na to zjawisko i proponujemy hodowlę pomidorów od nasiona, zamiast kupowania wygodniejszych sadzonek.

plant story 2
Pamiątkowe selfie po wywiadzie. Na zdjęciu: Nadia Górka, Natalia Szczepańska, Julia Nowak i Włodek Raszkiewicz

W tym roku Olimpiada Zwolnieni przebiega pod hasłem Mniej Plastiku i młodzieżowe projekty społeczne są wspierane przez Lidl Polska. Młodzież ma zorganizować swój własny projekt na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku zgodnie ze strategią REset Plastic.

plant story 3
W tej edycji Zwolnionych z Teorii bierze udział ponad 30 zespołów z całej Polski. Projekt gdańskiej drużyny nosi nazwę Plant Story. Działania znajdziecie TUTAJ >>> PROFIL FB PLANT STORY

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.
Włodzimierz Raszkiewicz