Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

09:30

sobota,

28 listopada 2020

Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk - akcja wymyślona przez dzieci z Leśnych Klas

Akcję "Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk" wymyśliły dzieci z Klas Leśnych gdyńskiej Szkoły Podstawowej Nr 48.  Rzecz jest banalnie prosta, należy zrobić kopiec z liści i takim domkiem dla jeży, można pochwalić się na specjalnej stronie Facebookowej. Do działania namawiały również plakaty, rozmieszczone w gdyńskich środkach komunikacji, bo dzięki zaangażowaniu nauczycieli, szkolna akcja zmieniła się w kampanię miejską, a idea trafiła nawet do innych polskich miast. 

- Sprzątanie liści na zimę to błąd - mówią nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 48 w Gdyni. W naszym sterylnym otoczeniu trudno odnaleźć się żywej przyrodzie. Dlatego warto robić dzikie zakątki i nie starać się za wszelką cenę oraz w każdym miejscu wprowadzać porządków. Kopczyk z liści i patyków, umiejscowiony na przykład na tyłach ogrodu, będzie nie tylko doskonałym domkiem dla jeży, ale też schronieniem dla wielu innych organizmów.

jeż w mieście 2
Akcję edukacyjną „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” zainicjowały dzieci z Leśnych Klas. Wystarczy zagrabić liście i usypać z nich kopczyk. Taki domek dla jeży może się znajdować na prywatnej posesji lub osiedlowym skwerze. W każdym z tych miejsc ma szansę przezimować jeż, ale będzie to też mieszkanie dla wielu innych mniejszy zwierząt. Konstrukcją można pochwalić się na stronie akcji KLIKNIJ TUTAJ. 

jrż w mieście
W rozmowie z Agnieszką Papiewską i Aliną Żuchowską-Leszczyńską, nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej Numer 48 w Gdyni, mówimy nie tylko o jeżach i kopczykach, ale też innowacyjnych Leśnych Klasach, które powstały w placówce. Zdjęcie zrobił Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk, który również przyłączył się do rozmowy. Warto dodać, że Nadleśnictwo, które ma swoją siedzibę w Gdyni, patronuje akcji. Honorowy patronat nad kampanią sprawuje też Prezydent Gdyni i Gdynia Rodzinna.

jeż w mieście 1-001


Włodzimierz Raszkiewicz