Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

09:30

sobota,

21 listopada 2020

"Korpostrada" czyli Rowerowa Gdynia zgłasza projekt w Budżecie Obywatelskim Gdańska

Rozpoczęło się głosownie mieszkańców Gdańska nad projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego. 360 pomysłów walczy o 18,5 mln złotych.  Łukasz Bosowski odwiedza Radio Gdańsk, żeby opowiedzieć o projekcie ogólnomiejskim numer 3.104 "Korpostrada rowerowa w Oliwie". Chodzi o stworzenie ścieżki rowerowej przy Alei Grunwaldzkiej na odcinku od Kołobrzeskiej do Derdowskiego. Nasz dziennikarz Włodek Raszkiewicz, zapalony rowerzysta, przyklaskuje pomysłowi. 

korpostrada 2
Łukasz Bosowski nie przyjechał do nas nie sam, towarzyszyli mu synowie Franek i Stasiu. Zjawili się przy siedzibie radia, oczywiście na rowerach, w drodze na zajęcia szkoły jazdy po mieście dla dzieci. Takie zajęcia od pewnego czasu w Gdańsku prowadzi Łukasz Bosowski z Rowerowej Gdyni. Sporo rozmawiamy o sensie prowadzenia praktycznych zajęć z jazdy dla najmłodszych. Franek i Staś opowiadają o swoich rowerowych wyprawach. Następnie omawiamy główny temat spotkania jakim jest zachęcenie rowerzystów  z Gdańska do oddania głosu w Budżecie Obywatelskim na projekt "Korpostrada rowerowa w Oliwie".

korpostrada 1 2
Korpostrada to nic innego jak ścieżka rowerowa, która ma przebiegać wzdłuż Alei Grunwaldzkiej od ulicy Kołobrzeskiej do Dredowskiego. Ścieżka, na tym odcinku Grunwaldzkiej, już jest i prowadzi wzdłuż budynków Olivia Bussines Center. Chodzi o zbudowanie trasy również po drugiej stronie Alei Grunwaldzkiej. To krótki odcinek, który połączy istniejącą już drogę rowerową przy budynkach Alchemii z istniejącym odcinkiem w centrum centrum Oliwy. Wszystko po to, żeby jadąc z Wrzeszcza do Oliwy nie trzeba było przejeżdżać z jednej na drugą stronę Alei Grunwaldzkiej. 

korpostrada 1 1
Korpostrada może powstać przy budynkach Bimetu. Jest tam dość miejsca na ścieżkę rowerową. Nazwa ścieżki odnosi się pracowników korporacji pracujących w biurowcach zbudowanych w Oliwie. Projekt jednak, co podkreśla Łukasz Bosowski, ma służyć nie tylko wielu młodym ludziom pracującym w biurach i ułatwić im dojazd do pracy, to projekt, który będzie służył wielu rowerzystom z Trójmiasta, dla których Aleja Grunwaldzka jest główną osią komunikacyjną miasta. Fot.RG
Jak to się stało, że Rowerowa Gdynia zgłosiła projekt do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku? - to wyjaśnia Łukasz Bosowski w rozmowie, zapraszamy do posłuchania. 

Włodzimierz Raszkiewicz