Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

09:16

sobota,

17 października 2020

W EXPERYMENCIE powstał Zielony Hub, robią dobry klimat i szkolą edukatorów klimatycznych

Z ociepleniem klimatu będzie jak z coronawirusem - uważa Konrad Klepacki - najpierw mieliśmy 100, 200 zakażeń dziennie i wyglądało, że można zapanować nad sytuacją, nagle wyskakuje tysiąc, dwa, pięć tysięcy przypadków i problem szybko narasta. Bezśnieżne zimy i cieplejsze wiosny oraz lata jeszcze nie są problemem, ale jak nic nie zrobimy, to ocieplenie nagle przyspieszy i to dramatycznie.

Konrad Klepacki jest jednym z głównych założycieli inicjatywy o nazwie Zielony Hub. Jej członkowie spotykają się w czwartki o godzinie 18.00 w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni i zamierzają aktywnie działać na rzecz propagowania nauki o zmianach klimatycznych. Można do nich dołączyć, grupa jest otwarta dla wszystkich entuzjastów ekologii, aktywistów, ludzi związanych z technologią, biznesem i nauką.

Pierwsza z akcji stworzonych przez Zielony Hub nosi nazwę „Zróbmy dobry klimat” – zakrojona na tysiące odbiorców akcja dostarczenia rzetelnej wiedzy klimatycznej do szkół średnich w Pomorskim.. To Akademia Edukatorów Klimatu.

zielony hub
Kim mają być Edukatorzy Klimatu? To młode, zaangażowane w tematykę klimatu i środowiska osoby, które chcą dowiedzieć się znacznie więcej na ten temat, ale też pragną dzielić się tą wiedzą ze swoimi rówieśnikami. W Centrum Nauki EXPERYMENT można dać im nie tylko potrzebne (i sprawdzone!) informacje, ale też narzędzia, by tę wiedzę skutecznie przekazywać w szkole, podczas np. godzin wychowawczych. W tym celu powstała Akademia Edukatora Klimatu, która wystartuje już 19 października.

Co mają robić? Dwudniowe szkolenie to dopiero początek drogi, która czeka absolwentów Akademii. Kolejnym etapem jest włączenie swoich rówieśników w żywą dyskusję i działanie, by budować świadomość i konieczność zmian w myśleniu o odpowiedzialnym rozwoju, z naciskiem na zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi. Za zgodą dyrektora szkoły i nauczyciela, Edukator Klimatu poprowadzi angażujące zajęcia, przekaże naukową wiedzę na temat klimatu, pokaże skalę zjawiska zmian klimatycznych oraz poinformuje o możliwych działaniach prewencyjnych.

Jaki jest cel? Obecni i przyszli uczestnicy rynku, konsumenci, przemysł muszą podjąć wspólny wysiłek i przedefiniować pojęcie rozwoju i modele funkcjonowania gospodarki. To duże wyzwanie i tylko świadomi wagi tematu, zagrożenia i wyposażeni w wiedzę młodzi ludzie, mogą podejmować decyzje jako jednostka i jako grupa społeczna. Edukacja środowiskowa jest niezbędnym elementem kształcenia współczesnego człowieka. Centrum Nauki EXPERYMENT włącza się w ten proces i przekazuje wiedzę na ten, być może najważniejszy współcześnie, temat.

zielony hub 3
Najbliższe bezpłatne szkolenie odbywać się będzie przez dwa dni – 19 i 26 października. W tym czasie młodzież dowie się, jak mówić o klimacie, jak moderować dyskusję, a także weźmie udział w warsztatach, podczas których w praktyce przetestuje zdobytą wiedzę. Po dwóch spotkaniach absolwenci otrzymają specjalny certyfikat Edukatora Klimatu i będą mogli ruszyć w świat (zaczynając od własnej klasy) oraz uświadamiać innych, jak istotna jest ochrona klimatu i środowiska.

Chcecie być na bieżąco? Dołączcie do grup na Facebooku – Zielony Hub.Włodzimierz Raszkiewicz