Magazyn ekologiczny

Prowadzi: 

09:30

sobota,

02 listopada 2019

1600 osób sadziło las w okolicach Lipusza. Akcja "Do nasadzenia" przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów

1600 osób sadziło drzewa w okolicach Lipusza. Przyjechali z Trójmiasta na tereny dotknięte huraganem z 2017 roku i odtworzyli 11 hektarów lasu. Akcja "Do nasadzenia", zaproponowana przez firmę Torus, przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, posadzono 110 tysięcy drzew.

Torus to firma deweloperska z Oliwy. Wynajmuje i zarządza powierzchniami biurowymi. - Staramy się być eko. Na dachu biurowca Argon w Oliwie mamy pasiekę miejską, zieleń wokół naszych budynków zasilana jest deszczówką, chętnie organizujemy różnego rodzaju akcje związane z ochroną środowiska - opowiada Małgorzata Dąbrowska, marketing manager z firmy Torus. Tym razem zaproponowaliśmy naszym najemcom weekendowy wyjazd chętnych do lasu, myśleliśmy że spotka się to z zainteresowaniem 200-300 osób, skala odzewu była nieprawdopodobna, "Do nasadzenia" zgłosiło się 1600 osób.

nasadzenia 6
Sadzono las w okolicach Lipusza przez dwie kolejne październikowe soboty. Przez te dwa weekendy udało się odtworzyć 11 ha lasu, nasadzono 110 tysięcy brzóz, modrzewi, sosen i innych gatunków. W akcji wzięło udział 30 lokalnych firm.

nasadzenia 7
Pierwotnie zakładaliśmy nasadzenie 50 tysięcy drzew, a skończyło się na 110 tysiącach, czym mocno zaskoczyliśmy nawet leśników. To był wielki projekt „zaskoczeń”, entuzjazm z jakim się spotkaliśmy sprawia, że będziemy myśleć o kolejnej edycji tej akcji w przyszłym roku - mówią organizatorzy akcji "Do nasadzenia".

nasadzenia 2
W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku potężne nawałnice, które przetoczyły się przez Polskę powaliły miliony drzew. Szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach. Zniszczenia sięgnęły aż 8,4 mln m3 połamanych i wywróconych drzew (ok. 20 mln sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Najbardziej dotkniętym tamtą nawałnicą terenem było Nadleśnictwo Lipusz, gdzie uszkodzonych zostało 1,8 mln m3 drzew, całkowicie zmieniając jego krajobraz. Aby odtworzyć las powalony na tym obszarze potrzeba zasadzić aż 60 mln drzew.

nasadzenia 4
- Cieszymy się, że mogliśmy gościć pracowników pomorskich firm. Ta akcja to też okazja do spotkania dwóch na co dzień „odmiennych światów” - leśnego i miejskiego - opowiada Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz. Nie tylko sadzono las, ale akcja stała się swego rodzaju piknikiem. Leśnicy opowiadali o swojej pracy i zorganizowali wystawę przedstawiającą w liczbach zniszczenia lasu powstałe w wyniku nawałnicy. 

nasadzenia


Włodzimierz Raszkiewicz