Ludzie morza

Prowadzi: 

22:30

poniedziałek,

22 października 2018

Ireneusz Lewandowski wraca do Polski. Nowym komendantem Daru Młodzieży będzie kapitan Rafał Szymański

Dar Młodzieży, legendarna biała fregata, ma nowego komendanta. Stanowisko to objął kapitan Rafał Szymański. Singapur jest też kolejnym etapowym miejscem zmiany załogi. Nastąpi tu także wymiana komendantów statku – Ireneusz Lewandowski wraca do Polski.

Kapitan Rafał Szymański w 1983 roku ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Od 35 lat jest związany z morzem. Pracował między innymi w Polskich Linach Oceanicznych oraz u zagranicznych armatorów.

- To dla mnie zaszczyt, że zostałem przyjęty na to stanowisko. Mam nadzieję, że dla Daru Młodzieży, Uniwersytetu Morskiego oraz dla mnie będzie to dobry czas - mówił kpt. Rafał Szymański.

Fregata płynie już dookoła świata 6. miesiąc. Ma za sobą prawie 20 tys mil morskich. Żaglowiec i jego załogę w porcie na półmetku odwiedził Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Od startu rejsu 20 maja Darem Młodzieży płynęło już ponad 620 młodych "Ambasadorów Polski". Odwiedzili 13 portów, m.in. Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik.

Celem Rejsu Niepodległości jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja kraju na świecie. Dodatkowo "biała fregata" w dniach 22-27 stycznia 2019 roku weźmie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, gdzie być może spotka się z papieżem Franciszkiem. Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu Rejs Niepodległości z całej Polski, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.