Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

09:30

wtorek,

13 sierpnia 2019

Dlaczego 70 proc. Polaków chce pracować na pełen etat? "Brak etatu jest powodem wykluczenia"

70 proc. Polaków chce pracować na pełen etat - wynika z nowego badania Manpower Group. Pod tym względem spośród krajów europejskich jesteśmy na drugim miejscu (na pierwszym są Francuzi - 72 proc. deklarowało chęć pracy na pełen etat). 11 proc. pytanych Polaków deklaruje, że chciałoby pracować na pół etatu, a 7 proc. - na kontrakcie. Natomiast na świecie połowa respondentów nie wybrałaby pracy na pełen etat. Dlaczego odbiegamy od światowej średniej?

Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji Ludzie i pieniądze byli Wojciech Kodłubański, szef komisji rewizyjnej Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności".

- W Polsce brak etatu jest powodem wykluczenia z wielu sfer usług publicznych, przede wszystkim z bankowych. Można zapomnieć o jakimkolwiek dobrym kredycie. Młodzi ludzie muszą czekać, aż im się zbuduje na etatach historia dla banków, by mogli w ogóle ubiegać się o kredyt i myśleć o wymarzonym mieszkaniu - mówił Marek Lewandowski.

- To banki zabijają kreatywność i dopóki nie zmienią swojej mentalności, młodzi ludzie będą musieli być na etacie. Bank nie patrzy na kreatywność, na PIT, na umowę zlecenie. Banku nie obchodzi to, że masz pieniądze, bank musi mieć zapewnienie, że masz umowę o pracę i wykażesz, że będziesz spłacał raty - dodał Wojciech Kodłubański.