Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

09:30

piątek,

12 lipca 2019

Kredyt we frankach szwajcarskich unieważniony przez sąd. Czy ten wyrok może być przełomem?

Kredyt udzielony w złotówkach był traktowany jak ten udzielony we frankach szwajcarskich. Sędziowie uznali, że było to nieuczciwe.

Gośćmi Iwony Wysockiej byli Piotr Świąc - TVP3 Gdańsk oraz Dariusz Wieczorek - prezes HCS Polska.

- Frankowicze nie powinni jeszcze świętować, ponieważ w Polsce nie mamy prawa opartego na precedensach i każda sprawa jest rozpatrywana odrębnie. Oczywiście w sytuacji, gdy jest wyrok prawomocny i niedługo pojawi się wyrok Sądu Najwyższego, pozostałe sądy będą miały podstawy, aby korzystać z tego w kolejnych procesach. Frankowicze coraz częściej wygrywają przed sądami, ale nowość tej informacji polega na tym, że mamy tu do czynienia z wyrokiem prawomocnym. Klauzule abuzywne, czyli zabronione, są jednak w umowach frankowiczów bardzo różne - mówił Dariusz Wieczorek.

- Jest to taka jaskółka, która może nie czyni jeszcze wiosny, ale chciałoby się, aby tak było. Rzeczywiście te umowy, które konstruują banki, są bardzo często takie, że - po pierwsze - klient często nie jest w stanie zgłębić ich zawartości, a po drugie najczęściej są one napisane z korzyścią dla banku. Chciałoby się, aby ruszyła lawina analogicznych wyroków. Ta sytuacja jest do tego bardzo dobrym sygnałem. Zresztą osób poszkodowanych przez różnego rodzaju umowy z bankami jest więcej - mówił Piotr Świąc.