Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

09:35

czwartek,

16 maja 2019

Walczymy z ciasnotą, ale idzie nam opornie. Prawie połowa Polaków żyje w zbyt małych mieszkaniach

Warunki mieszkaniowe prawie połowy Polaków nie spełniają europejskich norm. Dzieli nas przepaść od tych najlepszych w Europie. 42,1 proc. z nas według Eurostatu żyje w mieszkaniach, które nie zapewniają wystarczającej liczby pokoi. W Irlandii i Holandii, gdzie odsetek ten jest najniższy, wynik wynosi odpowiednio 3,0 proc. oraz 3,5 proc. Gorzej od nas wypadają tylko Węgry, Bułgaria i Rumunia. Dlaczego tak jest i jak to zmienić?

Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji Ludzie i pieniądze w Radiu Gdańsk byli Katarzyna Romantowska Jaskólska, Damen i Maciek Borówka, Tapptic.

- Z roku na rok ten wskaźnik zmienia się na plus. W Polsce buduje się tysiące mieszkań, ale wciąż ich brakuje. Młodzi ludzie boją się eksperymentowania, bycia mobilnymi. Nowe nieruchomości są niewyobrażalnie drogie, lepiej je wynająć, niż kupić. W krajach skandynawskich buduje się drewniane domy, które łatwiej zbudować i łatwiej zlikwidować. My w Polsce budujemy na sto lat i przyzwyczajamy się do tego - zauważa Katarzyna Romantowska Jaskólska.

- Polacy chcą szybko skończyć studia, wziąć kredyt i zadłużyć się do końca życia. Wolą męczyć się w małym mieszkaniu, ale mieć je na własność. Na takie zachowanie składa się kilka czynników. Wynika to głównie z kultury i tradycji naszego kraju - dodaje Maciej Borówka.