Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

09:35

czwartek,

03 stycznia 2019

GUS podaje, że program 500 plus wpłynął pozytywnie na aktywność zawodową Polaków. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Sensacyjne wyniki analiz Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie skutków dla rynku pracy rządowego programu 500 plus. Okazuje się, że pozytywnie wpłynął na aktywność zawodową Polaków, głównie kobiet - wynika z najnowszych analiz, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna". GUS zapytał 300 tys. osób o opinię, jak pobieranie 500 plus wpłynęło na ich życie zawodowe.

Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji Ludzie i Pieniądze byli Robert Raszczyk, dyrektor Brands Polska i Jan Zarębski, prezes NATA, Gdański Klub Biznesu.

Z badania wynika, że 76 tys. dzięki świadczeniu na dziecko zaczęło pracę, a kolejne 75 tys. rozpoczęło poszukiwania. 33 tys. zrezygnowało z zatrudnienia, a kolejne 34 tys. przestało go szukać. Wyniki są sprzeczne ze wszystkimi znanymi do tej pory analizami.

- Oczywiście, że jest to zaskoczenie. Wszystkie znaki wskazywały na to, że program 500 Plus doprowadził do rozleniwienia. Wiadomo, są również głosy twierdzące, że w pewnym sensie mogło to wpłynąć pozytywnie, ale zastanawiam się, czy aż w takim wymiarze.. Obawiam się, że wielu respondentów mogło odpowiedzieć inaczej niż wygląda prawda. Moim zdaniem bardzo trudno przyznać się do rezygnacji z pracy i do życia na "kropelce" państwa - mówił Robert Raszczyk.

- Wydaje mi się, że czynnikiem, który wpływa pozytywnie na zatrudnienie, jest przede wszystkim wzrost płacy. A czynnikiem, który zwiększa możliwość pozyskania pracy jest otwartość rynku. Nie przeczę, że pewna szansa, która się pojawia przy 500 Plus i dodaniu do tego większej ilości pieniędzy, wpływa również na podjęcie pracy. Sądzę jednak, że potrzebne byłyby bardzo pogłębione badania socjologiczne, które odpowiedziałyby na pytanie - dodał Jan Zarębski.