Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

09:35

czwartek,

06 grudnia 2018

Apple kupi Teslę? Saxo Bank szokuje prognozami. Które z nich mogą się spełnić i być zagrożeniem?

Saxo Bank opublikował 10 szokujących prognoz na 2019 rok. Jak sam podkreśla, to lista mało prawdopodobnych, zwykle niedocenianych wydarzeń, ale ich wystąpienie mogłoby wstrząsnąć rynkami finansowymi. Nie stanowią one oficjalnych prognoz na 2019 rok, ale są ostrzeżeniem przed potencjalną błędną alokacją ryzyka przez inwestorów - donosi Rzeczpospolita. Gdzie jest zagrożenie i czy może się ono spełnić?

Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji Ludzie i Pieniądze w Radiu Gdańsk byli Maciek Borówka - prezes Tapptic oraz Ryszard Trykosko, wiceprezes NDI.

- Dzisiaj różne agencje przewidują, że skoro było tyle lat dobrze, to pewnie będzie gorzej i symptomy tego się pojawiają. Natomiast wcześniej, kiedy pojawił się kryzys, nikt nikogo nie uprzedzał, dlatego sądzę, że czujność i przygotowanie do trudnych czasów powinny być widoczne we wszystkich dziedzinach gospodarki. Natomiast myślę, że prędzej czy później jakieś załamanie nastąpi, ale kiedy i jakiej skali będzie to zjawisko, trudno powiedzieć - Ryszard Trykosko.

- To co istotne, po kryzysie z 2008 roku, żaden z fundamentalnych problemów ekonomicznych nie został rozwiązany. Dalej jesteśmy, jako świat, zadłużeni za bardzo, mamy przerośnięty sektor finansowy, który gra naszymi pieniędzmi i żaden z tych zasadniczych problemów nie został rozwiązany. Rzeczywiście poprawiliśmy bezpieczeństwo, zmusiliśmy banki do zwiększenia kapitałów własnych, zmieniamy sposób, w jaki prawo jest budowane, ale to delikatne zmiany - dodał Maciek Borówka.