Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:10

poniedziałek,

25 września 2017

Niski poziom bezrobocia nie jest powodem do radości. Analiza ekspertów

Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe i osiągnęło rekordowe 7 proc. Analizując dane okazuje się jednak, że sytuacja w skali kraju jest bardzo zróżnicowana. W województwie pomorskim notorycznie brakuje pracowników, a stopa bezrobocia to 5,9 proc., natomiast w kujawsko-pomorskim jest to już ponad 10 proc.

Artur Kiełbasiński w audycji Ludzie i pieniądze rozmawiał z Alicją Gotowczyc z Forum Mentorów, Markiem Lewandowskim, rzecznikiem Solidarności oraz Robertem Raszczykiem z Brands Polska.

Według gości Radia Gdańsk mówienie o niskiej stopie bezrobocia z zachwytem jest zadziwiające, a to zdziwienie jest podszyte niepokojem. Pod dużym znakiem zapytania stoi dalszy rozwój gospodarczy, bo to oznacza, że brakuje ludzi, którzy mogliby pracować. Firmy nie mogą zatrudnić tylu pracowników, ilu potrzebują do pełnego wykorzystaniu potencjału przedsiębiorstwa. Wiele osób wyemigrowało i znalazło pracę na zachodzie, a luki po nich zapełniają osoby ze wschodu. Rozwiązaniem może być inwestowanie w obecnych pracowników, zamiast poszukiwania nowych.

mk