Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:30

środa,

30 sierpnia 2017

Baltexpo szansą dla Polski: "Co druga jednostka na świecie jest wyposażona w Europie"

Wkrótce w Gdańsku odbędą się targi Baltexpo. Międzynarodowe Targi Morskie to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie, poświęconych gospodarce morskiej. Są organizowane od 35 lat. O ich przebiegu, najważniejszych punktach oraz wyjątkowych gościach w audycji Ludzie i Pieniądze.
Iwona Wysocka rozmawiała z Markiem Błusiem, Kapitanem Żeglugi Wielkiej i Jerzym Czuczmanem Dyrektorem Związku Pracodawców Forum Okrętowe.


- Lubimy to, co jest dobre, powtarzalne, co znamy i potrafimy dobrze wykonać. Te wszystkie elementy możemy spotkać na targach Baltexpo. Warto o nich mówić, bo możemy się pokazać jako cała gospodarka morska. Europejski przemysł stoczniowy dostawców to 50 proc. całości zamówień na jednostki na całym świecie. To znaczy, że co druga jednostka pływająca na świecie jest wyposażona przez producentów europejskich - mówił Jerzy Czuczman.

W związku z coraz większym rozwojem przemysłu morskiego, wiele kobiet angażuje się w organizację tego typu przedsięwzięć i projekty morskie. Kapitan Marek Błuś zauważa, że ich rola ogranicza się wyłącznie do działań teoretycznych, natomiast jeśli chodzi o ich obecność na statkach, sprawa wygląda o wiele gorzej.

- Były w Norwegii projekty aktywizacji kobiet, żeby pływały jako marynarze czy oficerowie i one zakończyły się fiaskiem. Czas pozostawania w zawodzie, u armatora jako pracownik na pokładzie statku, był zdecydowanie krótszy niż u mężczyzn. U mężczyzn zresztą na Zachodzie też spada, także jest to systematyczny, powolny spadek. To zawód na kilka lat. To dotyczy też oficerów - dodał gość Radia Gdańsk.

mk