Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:36

poniedziałek,

17 lipca 2017

Lubimy pracę. Polska na 3 miejscu w Europie pod względem zadowolenia pracowników. "Najlepsze wskaźniki bezrobocia od 1989 roku" i "mniej śmieciówek"

Polacy są zadowoleni z pracy, wynika to z sondażu Instytutu Badawczego Randstad. W Polsce przepytano 844 osoby. Okazuje się, że 77 proc. polskich pracowników deklaruje zadowolenie z pracy. - Czy na rynku pracy dzieje się coś, co sprawia, że nie mamy na co narzekać? - pyta prowadzący audycję Ludzie i pieniądze w Radu Gdańsk Artur Kiełbasiński. Na jego pytanie odpowiadają przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych.


- Na rynku pracy nastąpiły poważne zmiany na skutek tego, że gospodarka się dobrze rozwija. W przedsiębiorstwach nastąpiła poprawa nie tylko ze względu na wzrost zamówień - co ma wpływ na wzrost zapotrzebowania na nowe stanowiska pracy - ale także ze względu na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw - mówi Jan Zarębski z Gdańskiego Klubu Biznesu.

Ekspert wyjaśnia, że zadowolenie wynika nie tylko możliwości uzyskania pracy, ale z poprawy warunków pracy. W okresie, gdy firmy miały gorszą płynność finansową, pojawiały się opóźnienia w wypłatach wynagrodzeń, co sprawiało, że pracownicy czuli się niepewnie.

"NAJLEPSZE WSKAŹNIKI BEZROBOCIA OD 1989 ROKU"


- Widzimy, że sytuacja się znacząco poprawiła w ostatnich 2 latach. Są najlepsze wskaźniki bezrobocia od 1989 roku. Rośnie wskaźnik zatrudnienia. Powoli wzrasta także liczba umów o pracę, które wypierają umowy "śmieciowe" - mówi Mateusz Szymański z Solidarności.

Przedstawiciel związków zawodowych jest jednak sceptyczny co do reprezentatywności badania. Wskazuje, że ankieta on-line może nie oddawać nastrojów całego społeczeństwa. -  Ankieta docierała przede wszystkim do określonej grupy osób, która zamieszkuje miasta, ma dostęp do internetu. Być może nie widzimy w tym badaniu osób, które są gdzieś na peryferiach i nie zawsze mają dobrej jakości pracę. Na pewno natomiast to badanie jest wykonywane od wielu lat, co pozwala zaobserwować pewne trendy i widoczną poprawę.


POLSKA TRZECIA W EUROPIE WEDŁUG RANKINGU RANDSTAD


Międzynarodowy sondaż, przeprowadzono w maju 2017 r,. objął on w Polsce 844 osoby ankietowane on-line. W grupie badanych byli pracujący przynajmniej 25 godzin w tygodniu w wieku od 18 do 65 lat, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, pracę tymczasową, na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni.

Satysfakcję z wykonywanej pracy zadeklarowało 77 proc. pracowników. Polska w tym rankingu zajęła 3 miejsce w Europie. Najbardziej zadowolonych pracowników ma Dania i Austria.


puch