Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:30

piątek,

14 lipca 2017

Młoda kobieta doktorem. Czy stereotypy naprawdę przeszkadzają naukowcom w rozwoju badań?

Polka wynalazła skuteczny lek na alergię na nikiel. Próbowała zainteresować nim polskie firmy i instytucje naukowe. Usłyszała, że gdyby to był taki dobry lek, to... już wcześniej wymyśliliby go Amerykanie.
Dr Izabela Zawisza podczas studiów doktoranckich opracowała molekułę, która blokuje wchłanianie przez skórę jonów niklu, tym samym niwelując skutki alergii. Nie zdobyła grantu, bo urzędnicy uważali, że jest za młoda na takie odkrycie, a więc w sumie jest mało wiarygodna.

W końcu młoda badaczka zebrała grupę podobnych jej młodych badaczy, z trudem udało się im przekonać do siebie jednego z aniołów biznesu i opracować krem - leczniczy - który jednak badacze musieli określić jako kosmetyk funkcyjny, bo wprowadzenie tego środka jako leku wymagałoby wielkich nakładów finansowych. Dlaczego tak się dzieje, zastanawiali się goście audycji Ludzie i Pieniądze.

- Ja myślę, że tutaj nakłada się wiele nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Przede wszystkim przekonania - przykro mi powiedzieć, ale fakt, że naukowiec jest kobietą, nie wspiera badań naukowych. To, że pani doktor jest osobą młodą, również im nie sprzyja - mówiła Joanna Staniszewska, prezes Youll.pl.

Jej zdaniem fakt, że pani doktor jest Polką, też mógł być "problemem". - Nie mamy zaufania do siebie, nie mamy wiary w to, że jesteśmy zaoferować coś ciekawego. Mamy pewne uprzedzenia z tym związane, w związku w tym zwróćmy uwagę na to, że zabrakło wglądu w samą istotę tego odkrycia. Natomiast zwyciężyły stereotypy i przekonania - które być może dla niektórych są zdobyte na bazie doświadczenia życiowego - że to jest niemożliwe, żeby ktoś młody był utalentowany na tyle, żeby był w stanie dokonać takiego odkrycia - dodała Joanna Staniszewska.

- Może płeć nie tak bardzo, ale wiek na pewno gra tutaj rolę - mówił Artur Kiełbasiński z Radia Gdańsk. - Ostatnio są opisywane takie sytuacje, że w Dolinie Krzemowej w USA jest wręcz odwrotny stereotyp, a mianowicie jest kult młodości. Podobno nawet mężczyźni koło trzydziestki robią sobie operacje plastyczne, żeby wyglądać na 22-latków. Jest takie przekonanie - oczywiście bardzo absurdalne - że tylko młody człowiek jest w stanie być kreatywnym. W Polsce mamy taki stereotyp, że młody to się nie nadaje, a w USA w części sytuacji panuje przekonanie, że starszy się nie nadaje. To zestawienie pokazuje, jak takie stereotypy są głupie i do niczego nie prowadzą - uważa dziennikarz.

mar