Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:05

czwartek,

20 kwietnia 2017

"Praca zupełnie się zmieni. W obliczu technologii człowiek będzie musiał być bardziej kreatywny". Szykują się duże zmiany

Kreatywni freelancerzy, pomysłowi wyrobnicy i praca zdalna - tak ma zmienić się rynek pracy w ciągu najbliższych 10 lat. Człowiek będzie musiał znaleźć swoje miejsce po tym, jak roboty w dużej mierze zajmą jego miejsce.
"Cyfrowa rewolucja zmienia sposób, w jaki prowadzimy biznes. Musimy ponownie zastanowić się, czym jest praca, a przedsiębiorstwa zmuszone są ewoluować z uwzględnieniem nowego środowiska. Nadchodzi czas freelancerów, swobodnego przepływu wiedzy i wzmożonej kreatywności. Nie wszystkim uda się przetrwać" - tak pisze Forbes o zmianach, które czekają nas w najbliższych latach.

O zmianach na rynku pracy rozmawiali eksperci audycji Ludzie i pieniądze. Program poprowadził Jacek Naliwajek. Jego gośćmi byli: Grzegorz Borowski - InfoShare, Izabela Grajek - PRsped i Marcin Nowicki Broadcontext.

Rynek pracy w najbliższej przyszłości został zdefiniowany w raporcie "Intuit 2020". Eksperci zamieścili tam 20 trendów, które dostrzeżemy na rynku pracy w ciągu najbliższych 10 lat. 


- Rzeczywiście tak jest. W Polsce 20 proc. lubi funkcjonujących na rynku pracy pracuje zdalnie. W Polsce mamy dwie rzeczywistości w tej chwili: praktyczną, czyli wszystkie zmiany, które postępują na naszym rynku i rzeczywistość prawną, która jest zupełnie oderwana od tej pierwszej i jest hamulcem rozwoju - komentowała Izabela Grajek.

Marcin Nowicki zaznaczał, że choć może to brzmieć jak bełkot, to stoją za tym konkretne wydarzenia. - Sporo osób ich nie dostrzega. Prawo nigdy nie będzie nadążało za rzeczywistością. Są na rynku procesy, które przewartościowują sposób wykonywania pracy czy mentalność ludzką. Zaczęło się od millenialsów, teraz jest cała gama określeń. To nie będzie rewolucja, to będzie przeoranie naszych branż - mówił.

- Tego trendu nie zahamujemy, ale ja ciągle wierzę w człowieka. Są takie miejsca, które wymagają kreatywności, nieszablonowego podejścia. W dużej mierze właśnie tym będzie praca w przyszłości. Człowiek będzie zajmował się zadaniami, które nie są rutynowe i powtarzalne - stwierdził Grzegorz Borowski.

mili