Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:05

czwartek,

06 kwietnia 2017

Mikroprzedsiębiorcy zapłacą mniej za ubezpieczenie? Są poważne plany ministerstwa

Szykują się spore zmiany dla małych przedsiębiorców. Ministerstwo rozwoju planuje obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne.

Zmiany będą dotyczyły przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 000 złotych. 31 marca wniosek o wpis skierowano do wykazu prac legislacyjnych rządu. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

O nowym pomyśle ministerstwa rozwoju rozmawiali eksperci w audycji Ludzie i pieniądze. Program poprowadził Jacek Naliwajek. Jego gośćmi byli: Marek Theus - właściciel sieci handlowej Merkus i Maciej Dzierżanowski - Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.


Z obliczeń ministerstwa z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm. - Ten postulat był podnoszony od wielu lat. Dzięki tej zmianie osoby, które prowadzą przede wszystkim jednoosobowe firmy, będą miały łatwiej. Przykładem są taksówkarze. Ci ludzie od wielu lat postulowali, by obciążenia związane z fiskusem były proporcjonalne do ich zarobków - zauważył Marek Theus.

Maciej Dzierżanowski zwrócił uwagę, że zmniejszenie obciążeń podatkowych będzie wiązało się z tym, że łatwiej będzie założyć - i później prowadzić - własną firmę. - To będzie miało pozytywny wpływ. Jeśli firma nie urośnie na tyle, żeby obsłużyć koszty obsługi ZUS, to będzie płaciła zaniżone kwoty - komentował.

mili