Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:05

poniedziałek,

03 kwietnia 2017

Polska świetnie się rozwija? Eksperci: "Wzrost PKB bardzo dobry, ale to wciąż małe kwoty"

Analitycy policzyli, że Polska ma największy wzrost w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jeśli chodzi o PKB na obywatela. Pod uwagę wzięto najbardziej rozwinięte państwa.

Zbadano lata 1990-2015. W tym czasie PKB na jednego mieszkańca wzrosło z 1731 dolarów do 12,5 tysiąca dolarów. To 7,3 raza więcej. O tym wyniku mówili eksperci audycji Ludzie i pieniądze. Program poprowadził Artur Kiełbasiński. Jego gośćmi byli: Zbigniew Canowiecki - prezydent Pracodawców Pomorza, Marek Lewandowski - rzecznik Solidarności oraz Rafał Dadej - prezes Ambition Group.

- Polska gospodarka wykorzystała szansę ostatnich 27 lat. To wielki sukces III Rzeczpospolitej. Wykorzystaliśmy czas, wykorzystaliśmy szansę, by nasze PKB dźwignąć o 730 proc. Są kraje, które miały większy wzrost, ale to np. dzięki wykryciu ropy naftowej na swoim terenie - komentował Zbigniew Canowiecki.

Marek Lewandowski zaznaczał, że choć wzrost jest powodem do radości, to wciąż jest to mała kwota. - Skupianie się wyłącznie na PKB jest ślepą uliczką, to nie pokazuje rzeczywistego stanu. Mamy imponujący skok, ale mamy też znacznie mniejszą wartość PKB do gospodarek, które teoretycznie mało wzrosły. Duży procent z małych kwot to ciągle małe kwoty - mówił.

- Bez względu na to, co byśmy zrobili przy gospodarce, to tak dużego okrętu nie da się zepsuć w ciągu kilku miesięcy. Jestem optymistą. Tego wzrostu nie da się zahamować. Dynamika może spadać, ale to oczywiste, bo pierwszy etap jest najłatwiejszy - stwierdził Rafał Dadej z Ambition Group.

mili