Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:05

czwartek,

02 marca 2017

Unia nałoży kolejne ograniczenia w sprawie emisji CO2, polski rząd niezadowolony. Jaki kierunek obrać? [OPINIE EKSPERTÓW]

Wiceminister Mateusz Morawiecki podczas środowego pobytu w Gdyni krytycznie odnosił się do propozycji Unii Europejskiej w sprawie emisji CO2. Od 2021 roku liczba uprawnień do emisji ma spadać o 2,2 proc. rocznie.

O sprawie rozmawiali eksperci audycji Ludzie i Pieniądze. Program poprowadził Jacek Naliwajek. Jego gośćmi byli: Mikołaj Konopka - wiceprezes Eurostyl, Marek Krzykowski, dyrektor rozwoju biznesu w spółce Rockfin oraz
Mateusz Marmołowski - współwłaściciel spółki CTAdventure.

- Wiadomo, że Europa chce być liderem w ochronie klimatu. Z tym wiąże się ilość emitowanego dwutlenku węgla. Dlatego wprowadzono Europejski System Handlu Emisjami. Na początku zadziałał pozytywnie, powstało dużo wytwórni energii zielonej. Problem jest jednak taki, że nie da się wykonać w tym momencie tego, co narzuca nam Unia - mówił Marek Krzykowski, który ma duże doświadczenie w handlu emisjami spalin.

Według Mikołaja Konopki nie powinniśmy być zaskoczeni podejściem Unii Europejskiej. - Kierunek Wspólnoty nie jest żadną tajemnicą. My też powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii - zaznaczał.

- Patrzę na ten temat z punktu widzenia konsumenta. Widzę tu brak wspólnej polityki państwa i urzędów. Były różne dofinansowania, które szybko znikają. Ważna tu jest długoterminowa strategia - komentował Mateusz Marmołowski.

mili