Ludzie i Pieniądze

Prowadzi: 

10:05

czwartek,

19 stycznia 2017

Gdańskie lotnisko liderem rozwoju. "Sezon turystyczny na Wybrzeżu się wydłuża. To wpływa na ilość pasażerów"

- Gdańskie lotnisko jest liderem jeśli chodzi o rozwój. Składają się na to dwie rzeczy - mówili goście programu Ludzie i pieniądze.

Gośćmi byli Krzysztof Dośla, szef gdańskiej Solidarności, Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo oraz Marcin Nowicki, ekonomista broadcontext.com. Audycję prowadziła Iwona Wysocka.

POLSKA WALCZY O KOLEJNE REKORDY

Wszystkie polskie lotniska w kraju łącznie obsłużyły w zeszłym roku ponad 34 mln podróżnych, to o prawie 4,5 mln więcej niż w roku 2015. Porty lotnicze biją rekordy w przewozie pasażerów. Największy wzrost osiągnęło lotnisko w Radomiu, które obsłużyło w zeszłym roku blisko 10 tys. pasażerów. Gdańsk jest trzecim, po Warszawie i Krakowie, portem lotniczym pod względem liczby pasażerów korzystających z lotniska. W zeszłym roku przewinęło się przez nie ok. 4 mln podróżnych.

Dla porównania, największe lotnisko w Londynie - Heathrow, średnio rocznie obsługuje prawie 70 mln podróżnych. Polska walczy o 40 mln we wszystkich naszych portach lotniczych łącznie.

Na ile gdańskie lotnisko przyczyniło się do rozwoju gospodarki Trójmiasta?

GDAŃSK LIDEREM

- Te liczby pokazują, że mamy do czego dążyć, że nasz ruch lotniczy będzie się rozwijał. Wspaniałe jest to, że nasze gdańskie lotnisko jest liderem jeśli chodzi o rozwój. Składają się na to dwie rzeczy. Po pierwsze położenie, które jest kluczowe oraz doskonałe zarządzanie - mówi Marcin Nowicki. Dodaje, że bardzo duże znaczenie odgrywa również ruch turystyczny. - Im bardziej będziemy się bogacili, tym więcej Polaków będzie z tego rodzaju transportu korzystać.

ZASŁUGA ZAŁOGI

Gdańsk w kwestii liczby pasażerów wyprzedza takie miasta jak Poznań, Wrocław czy Katowice. Jakie są jeszcze atuty Gdańska?

- W naszym województwie gospodarka rozwija się lepiej niż w innych częściach kraju. Jesteśmy w krajowej czołówce jeśli chodzi o dynamikę rozwoju, a w kwestii spadku bezrobocia w czołówce europejskiej - wymienia Krzysztof Dośla. - Trzeba się cieszyć, że sezon turystyczny na Wybrzeżu się wydłuża, dzięki temu pasażerów jest coraz więcej. To ciężka praca całej załogi lotniska.

- Ilekroć mam okazję lądować na tym lotnisku, to jestem dumny, bo mamy naprawdę piękne lotnisko. Bywam na innych w Europie i nasze wypada naprawdę bardzo dobrze - chwali Artur Jadeszko. - Z naszego lotniska korzystają obywatele Obwodu Kaliningradzkiego i musimy skoncentrować się na tym, jak jeszcze bardziej rozpropagować w tym miejscu nasze lotnisko.mro