Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

12:15

środa,

11 stycznia 2017

Czy wspólna strategia dla polskich portów to dobry krok rządu? "Jeszcze nie było takiego dokumentu"

- Nie było jeszcze na poziomie centralnym dokumentu, który przedstawiałby spójną strategię działania polskich portów - mówi w Radiu Gdańsk Krzysztof Szymborski, prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego. Goście audycji Ludzie i pieniądze rozmawiali m.in. na temat rządowych planów współpracy i rozwoju polskich portów.

- Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowuje dokument "Programu rozwoju polskich portów morskich do roku 2020". Co powinno się w nim znaleźć? - pyta prowadzący audycję Artur Kiełbasiński.


"PODNIESIENIE KONKURENCYJNOŚCI POLSKICH PORTÓW"

- Gospodarka morska była zawsze częścią jakiegoś ministerstwa, egzotycznym dodatkiem do warszawskiego urzędu. Teraz mamy nowe ministerstwo ukierunkowane na tę działalność. To dobra rzecz. Punkt widzenia ministra Brzezickiego bardzo mi się podoba. Jest to strategia, która ma na celu podniesienie konkurencyjności polskich portów. Będzie to strategia partnerska wobec strategii transportowej kraju. Nie będzie też preferować wybranych portów - mówi Krzysztof Szymborski.

"WSPÓLNE PLANOWANIE INWESTYCJI INFRASTRUKTURALNYCH"

- Spotkałem się z opinią, że polskie porty powinny myśleć mniej o konkurowaniu wewnętrznym. Jednak taka strategia powinna także wprowadzać ramy współpracy dla portów niemieckich, chociażby Hamburskiego. Jednolity plan działania umożliwi wspólne planowanie inwestycji infrastrukturalnych - mówi Piotr Świąc z TVP Gdańsk i TVP Info.

"STRATEGIA MUSI POPRZEDZAĆ INWESTYCJE"

- Skoro mamy już ministerstwo, które celuje dokładnie w gospodarkę morską, to czas najwyższy pomyśleć nad opracowaniem takiego dokumentu, zanim resort gospodarki morskiej zajmie się inwestycjami. Słowem kluczem jest "spójność" polityki rządu. Pytanie tylko, czy jest to dokument, który ma być sprzedany PR-owo, czy będzie dokumentem roboczym, na podstawie którego coś będzie realnie realizowane. Wymagana jest analiza potrzeb portów - mówi Wioletta Kakowska-Mehring z trojmiasto.pl.

GDAŃSK, GDYNIA, SZCZECIN, ŚWINOUJŚCIE

Polska posiada cztery porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, są to Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście. Minister właściwy ds. gospodarki morskiej sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami zarządzającymi portami oraz - w ramach prowadzonej polityki morskiej - wyznacza kierunki rozwoju portów morskich. Wpisują się one w cele określone w Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020.


puch