Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  quellio_cron

16:05

czwartek,

05 stycznia 2017

Płacisz podatki w Gdańsku? Masz szansę na wygranie samochodu. Miasto planuje loterię dla gdańskich podatników

Miasto Gdańsk planuje loterię, która zachęci przyjezdnych mieszkańców Gdańska do rozliczania się z podatku dochodowego w tutejszych urzędach skarbowych. - Powinniśmy patrzeć na płacenie podatków lokalnie jako coś dobrego, co robimy dla siebie - mówili goście audycji Ludzie i pieniądze.

Gośćmi Jacka Naliwajka w audycji Ludzie i pieniądze byli Sebastian Ptak (BlueMedia) i Maciej Grabski (Olivia Business Centre).

LOTERIA

Miasto planuje zorganizować loterię, która ma zachęcić mieszkańców do rozliczania się z podatku dochodowego w gdańskich urzędach skarbowych. Pomysł władz Gdańska opisał we wtorek dziennikarz portalu Trójmiasto.pl Maciej Naskręt. Pula nagród dla podatników ma wynieść 130 tys. zł. Wśród nich ma być hybrydowy samochód osobowy oraz rowery, konsole do gier i sprzęt elektroniczny. Na wygraną mają szansę ci, którzy swoje rozliczenie zarejestrują na specjalnie utworzonej stronie internetowej.

Loteria ma zachęcić szczególnie mieszkańców, którzy przeprowadzili się do Gdańska, a z przyzwyczajenia rozliczają się z podatku PIT w swoich rodzinnych miejscowościach.

REDA PIERWSZA W REGIONIE

Jak pisze Maciej Naskręt miasto spodziewa się otrzymać z podatku PIT w 2017 kwotę 751 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż w poprzednim roku. Firma, która przygotuje gdańską loterię, ma zostać wyłoniona w połowie stycznia.

Tego typu rozwiązanie wprowadziła już Reda, a poza naszym regionem są to takie miasta jak Rzeszów, Warszawa, Łódź i Wrocław. Nad loteriami zastanawiają się władze Gdyni i Sopotu.

COŚ DOBREGO DLA SIEBIE

Jacek Naliwajek pochwalił pomysł władz miasta, ponieważ może skłonić mieszkańców do wspierania swoimi podatkami potrzeb ich własnych samorządów.

- Jestem patriotą lokalnym, więc płace podatki lokalnie - zadeklarował Sebastian Ptak. - To nie tylko kwestia podatków dochodowych, ale to również kwestia samochodów. Duża grupa osób ubezpiecza samochody poza Trójmiastem, bo jest taniej, ale to my za to płacimy, bo jeżeli są wypadki na naszym terenie to u nas wzrastają składki. Powinniśmy patrzeć na płacenie podatków lokalnie jako coś dobrego, co robimy dla siebie i dla mojej rodziny, a nie dla tej części rodziny, która została w rodzinnej miejscowości. Jeżeli wybieramy sobie miejsce kariery zawodowej to tutaj płaćmy podatki.

- Stopa bezrobocia w Polsce jest znacznie większe niż w Gdańsku. Duża część ludzi, która trafia tu z innych regionów i rozpoczyna tu pierwszą pracę, nie rezygnuje z meldunku - mówił Maciej Grabski. Dodał, że będzie zachęcał pracowników OBC do płacenia podatków w Gdańsku.

Posłuchaj audycji:

Rafał Mrowicki