Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  quellio_cron

10:05

piątek,

30 grudnia 2016

500+ największym gospodarczym sukcesem 2016 roku? "Dystrybucja z głową ma sens"

Program 500+, a lokalnie m.in. rozbudowa Intela, terminalu DCT i otwarcie tunelu pod Martwą Wisłą - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze mijającego roku, które wskazali goście audycji Ludzie i Pieniądze.

W studiu gościliśmy Wiolettę Kakowską-Mehring z portalu Trójmiasto.pl, przedsiębiorcę Jana Zarębskiego i Macieja Goniszewskiego z Radia MORS. Program prowadził Artur Kiełbasiński.

SZYBKI WZROST KONSUMPCJI

Zdaniem Jana Zarębskiego, najważniejszym bodźcem dla polskiej gospodarki w mijającym roku był start programu 500+. Zauważył, że dopłaty dla rodzin pozytywnie wpłynęły na wzrost konsumpcji. - Konsumpcja wewnętrzna to jeden z tych elementów, które poprawiają bilans kraju i stwarzają większe możliwości rodzinom. Przekłada się to na wzrost sektora detalicznego, ale i usług. 500+ pozwoli przyspieszyć osiągnięcie zysku niektórym przedsiębiorcom - zwłaszcza tym małym i średnim - mówił.

REDYSTRYBUCJA Z GŁOWĄ

Z przedmówcą zgodził się Maciej Goniszewski, choć jak zauważył - bardziej w kwestii teoretycznej. - Po 1989 roku bardzo skupiliśmy się na tym, żeby wspierać podaż na rynku. Po 25 latach chyba wreszcie zauważyliśmy, że dla harmonijnego rozwoju ważny jest też popyt. Trzeba wspierać ludzi w tym, żeby mieli za co kupować. To nie musi oznaczać, jak niektórzy zarzucają, powrotu do socjalizmu. Rozsądne i robiona z głową redystrybucja pieniędzy ma sens - podkreślał. - Lepiej, żeby te pieniądze trafiły do wszystkich, a nie do ściśle określonej grupy, bo wtedy gorzej wpływają na rozwój.

POMORSKA DOLINA KRZEMOWA

Z kolei Wioletta Kakowska-Mehring wśród najważniejszych ekonomicznych wydarzeń wymieniła kwestie lokalne - budowę tunelu pod Martwą Wisłą, mostu kolejowego do portu, rozbudowę terminala DCT. - Cieszy mnie też to, że firma Intel, która dobrze czuje się w Trójmieście, wykupiła całe swoje centrum, choć wcześniej je dzierżawiła. Gdańska filia przejęła kompetencje z Rosji, planuje przeniesienie części kompetencji z Monachium. Jest więc szansa na naszą pomorską dolinę krzemową.Dominika Raszkiewicz