Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  quellio_cron

10:00

środa,

28 grudnia 2016

Eksperci podsumowują rok w gospodarce morskiej. Te sprawy były najważniejsze

Modernizacja Portu Gdańskiego, a może utworzenie zupełnie nowego ministerstwa? Eksperci analizowali 2016 rok i wybierali najważniejsze wydarzenia dotyczące gospodarki morskiej.

Podsumowanie roku odbyło się podczas ostatniego w tym roku morskiego wydania audycji Ludzie i Pieniądze. Program poprowadził Artur Kiełbasiński, a jego gośćmi byli: Monika Wszeborowska - Port Gdańsk, Władysław Jaszowski - publicysta i prof. Marek Grzybowski - Akademia Morska w Gdyni.

ROZBUDOWY W GDAŃSKIM PORCIE

- W przypadku Portu Gdańsk kluczowe są dwa projekty, czyli modernizacja niemal wszystkich wybrzeży ciągnących się wzdłuż portu wewnętrznego oraz modernizacja infrastruktury drogowo-kolejowej w porcie zewnętrznym. Ta część generuje nie tylko ruch morski, ale również lądowy. To oznacza, że wszystkie inwestycje leżące po stronie zarządu portu, będą mocno wpływać na jego przyszłość. One są kontynuacją tego, co zrobiły w tym roku PKP PLK. Mówię o modernizacji linii 226 i budowie mostu kolejowego na Martwej Wiśle - tłumaczyła Monika Wszeborowska.

TERMINAL WAŻNY NA BAŁTYKU

Według Władysława Jaszowskiego warto wspomnieć, że rozbudowa terminala kontenerowego w gdańskim porcie bardzo mocno wpłynie na rynek morski, zwłaszcza na porty. - Utworzenie nabrzeża T 2 spowoduje daleko idące konsekwencje jeśli chodzi o ruch w innych portach. To będzie miało duży wpływ na umiejscowienie Portu Gdańskiego w skali portów kontenerowych na Bałtyku. Na pewno nie wygra z Sankt Petersburgiem, ale chyba będzie na drugim miejscu - mówił publicysta.

NOWE MINISTERSTWO

- Moim zdaniem to powstanie ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To nowa jakość w administracji państwowej. To ministerstwo wygenerowało już parę pomysłów dla rozwoju gospodarki morskiej. Dla mnie jednak, jako człowieka zajmującego się klastrami morskimi, wciąż istnieje istotna luka jeśli chodzi o współpracę i pozycjonowanie się na rynku światowym. Ciągle funkcjonujemy w obszarze sektorowym - stwierdził prof. Marek Grzybowski.

 

mili