Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  quellio_cron

13:26

czwartek,

22 grudnia 2016

Rewolucji w podatkach nie będzie. Rząd rezygnuje z jednolitego podatku

Podatek jednolity nie będzie wprowadzony - podało Ministerstwo Finansów. Wicepremier Mateusz Morawiecki tłumaczy decyzję "interesem przedsiębiorców".
Jednolity podatek miał złączyć wszystkie obecne podatki nakładane na pracę: składki na ZUS i NFZ oraz PIT. Skala podatkowa miała mieć rozpiętość od 10 do 39,5 procent.

REWOLUCJA DOTKNĘŁABY PRZEDSIĘBIORCÓW

Zdaniem Wiktora Kamińskiego z Kasy Krajowej SKOK, ministerstwo przeprowadziło dokładne wyliczenia, z których wynikło, że zmiana wprowadziłaby spore zamieszanie. - Rewolucja dotknęłaby szczególnie osób prowadzących działalność gospodarczą. Kłóciłaby się ze zwolnieniami podatkowymi i miałaby szereg negatywnych konsekwencji. Sama idea upraszczania, ujednolicania danin publicznych jest jak najbardziej słuszna. Trzeba w tym kierunku iść, bo systemy są tak skomplikowane, że trzeba mieć szereg doradców - ocenia.

PRZEDSIĘBIORCY REJESTRUJĄ FIRMY W CZECHACH

- Wycofano ten projekt "w obecnym kształcie". I bardzo dobrze, że trafił do kosza. Dobrze szczególnie dla przedsiębiorców, że nie mówi sie o dodatkowej stawce, o likwidacji podatku liniowego. Rozmawiałem z kolegami z południa kraju. Tam co dziesiąty biznesmen ma nowy samochód rejestrowany na czeskich numerach i siedzibę firmy w Czechach. Niepewność prawa w Polsce ich niepokoi - dodaje Marek Krzykowski z Rockfin.

KONSULTACJE TO DOBRY ZNAK

Andrzej Chmielecki z firmy Virtus podkreśla, że po wprowadzeniu jednolitego podatku powstałby chaos gospodarczy. - Kiedy mówimy o małych firmach, nie wiem jakby zachowały się po zmianach. Powstałby chaos. Uproszczenie systemu jest wskazane, ale to musi być odpowiedni czas na przejrzenie całej strefy gospodarczej. Rząd straciłby pewne narzędzie. Podatki teraz są różne, więc można dokonywać zmian. Jedno, co dobre, to szeroki proces konsultacyjny. Wpłynęło wiele uwag. To dobry znak, że w pewnych obszarach można dyskutować.

Audycję Ludzie i Pieniądze prowadziła Iwona Wysocka. Gośćmi byli Andrzej Chmielecki, Virtus, Wiktor Kamiński, Kasa Krajowa SKOK i Marek Krzykowski, Rockfin.

Posłuchaj audycji:


Anna Michałowska