Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:30

środa,

06 października 2021

Ponad trzydziestu panelistów, specjalni goście i pięć bloków tematycznych. Rozpoczyna się Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni

W czwartek rozpoczyna się XX edycja Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. W czwartek odbędą się pierwsze debaty z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki i dyplomacji, które zostały zaplanowane w ramach pięciu paneli. To technologie morskie, porty i logistyka, biznes w żeglarstwie, edukacja morska oraz energia odnawialna. Jaki jest cel konferencji? Jakie z tego mogą być wartości dodane? Kto tam się pojawi?
O tym rozmawialiśmy w programie "Ludzie i Pieniądze". Gośćmi Iwony Wysockiej byli Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, prezes zarządu Inter Marine oraz Tomasz Chamera, wiceprezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing.

- Będzie się działo bardzo dużo. Mamy ponad 30 panelistów. Po raz pierwszy będziemy mówili o biznesie w żeglarstwie. Mamy też gości specjalnych, jak panią ambasador Wielkiej Brytanii, pana ambasadora Królestwa Danii, będziemy też gościć pana wiceministra klimatu i środowiska, odpowiedzialnego za energię odnawialną w naszym kraju. Oprócz tego będziemy gościć panią Magdę Kopczyńską, dyrektor ds. innowacyjnej i zrównoważonej mobilności w Komisji Europejskiej. Będzie też prezes zarządu Portu Gdynia i dyrektor departamentu analiz ekonomicznych Santander Bank - mówił na naszej antenie Sławomir Kalicki. 

Tomasz Chamera mówił o tym, dlaczego dopiero teraz na forum pierwszy raz pojawi się panel poświęcony biznesowi w żeglarstwie. - To jest kwestia ewolucji, jaką przechodzimy my, żeglarze. Współpraca z przedstawicielami rodzimego rynku funkcjonuje, ale cały czas brakowało zacieśnienia poszczególnych elementów. Teraz te siły zostały połączone i wzajemnie nie tylko się promujemy, ale i pokazujemy tę współpracę. Pokazujemy, że nasz rodzimy biznes, który należy do absolutnych liderów europejskich, a nawet światowych, jest nie tylko dostrzegany, ale przynosi również pomoc i korzyści dla rodzimego żeglarstwa - dodawał wiceprezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing.
 
(Fot. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia/Polski Związek Żeglarski)