Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:35

piątek,

10 września 2021

Alkoholizm jest poważnym problemem społecznym, więc może podnieść akcyzę na wódkę? "Problemy alkoholowe trzeba rozwiązywać inaczej"

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domaga się podniesienia akcyzy na wódkę o 40 proc. Dzięki temu wzbogaci się budżet, ale czy zadziała to prewencyjnie w walce z alkoholizmem młodych?

Iwona Wysocka w audycji gospodarczej "Ludzie i Pieniądze" zapytała o to swoich gości: Tomasza Limona, prezesa Pracodawców Pomorza i Szczepana Sakowicza, dyrektora gdańskiego oddziału Kainos.

Tomasz Limon stwierdził, że określenie "domaga się" jest nieco zbyt mocne. - O ile mi wiadomo, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców prowadzi dialog z rządem w kontekście takim, że można podnieść, ale trzeba złagodzić obostrzenia podatkowe związane z Polskim Ładem. Czy to jest dobre? Powiem tak: w ostatnich dwóch latach podniesiono szereg różnych podatków: inflacyjny, bankowy, od sprzedaży detalicznej, cukrowy, mocowy. To jest kolejny podatek, który być może zostanie wdrożony. Czy to załatwi sprawę problemów alkoholowych w Polsce? Musielibyśmy przeprowadzić głęboką analizę. Myślę, że podniesienie akcyzy na wysokoprocentowe trunki absolutnie nie rozwiąże tych problemów. Widzimy to po cenach papierosów, tam też akcyza wzrosła. Papierosy są drogie, a czy to "zastopowało" palenie? Myślę, że nie. Problemy alkoholowe trzeba rozwiązywać inaczej – wskazywał.

Szczepan Sakowicz zgodził się z rozmówcą. - Gdy byłem młody, wyższa cena alkoholu prawdopodobnie nie powstrzymałaby mnie od jego spożywania. "Timing" też nie jest najszczęśliwszy, bo jest wprowadzanych wiele nowych podatków, podatki są też podnoszone, inflacja szaleje. Alkohol jest produktem spożywczym i podwyższenie jego ceny tylko się doda do całej inflacji. Wydaje mi się, że jest wiele innych modeli, edukacja i inne działania, które byłyby skuteczniejsze niż podwyższanie akcyzy. Jesteśmy bardzo kreatywnym narodem i zwykle wraz ze wzrostem cen zwiększają się wyłącznie przemyt i produkcja własna. Nie podoba mi się ten kierunek – mówił.