Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Tomasz Klinger

09:30

piątek,

30 lipca 2021

Przychody Orlenu i Lotosu biją rekordy. Są trzy główne powody. "Siłą rzeczy oznacza to większe przychody"

Orlen i Lotos opublikowały raporty, w których wykazują rekordowe przychody za minione miesiące. Co wpływa na tak dobre notowania? Czy ceny paliw będą rosły? Na te pytania próbowali odpowiedzieć goście Tomasz Klingera: dr Michał Kisiel, ekspert portalu Bankier.pl oraz Urszula Cieślak z firmy BM Reflex. Rozmawiali też o procedurach przy udzielaniu kredytu hipotecznego.

Dr Michał Kisiel wskazywał na rosnące zapotrzebowanie zakupu mieszkań na kredyt. - Zdolność kredytowa powróciła do poziomu przedpandemicznego. Rodzina, mająca do dyspozycji około 5600, złotych może uzyskać kredyt hipoteczny przy 20 proc. wkładzie własnym. To są oczywiście szacunki maksymalne. Na zdolność kredytową wpływa nie tylko dochód, ale też inne czynniki – podkreślał.

Procedury bankowe przy udzielaniu pożyczek hipotecznych trwają nawet siedemdziesiąt dni, a kolejka wciąż się wydłuża. - Kolejki w bankach są rekordowo długie. To wynik z jednej strony dużego zainteresowania kredytami hipotecznymi, z drugiej strony okresu urlopowego. Oba czynniki zbiegły się ze sobą i powodują, że na decyzję kredytową czeka się nawet kilkadziesiąt dni roboczych – wyjaśniał dr Michał Kisiel.

Z kolei Urszula Cieślak wypowiadała się na temat cen paliw. - Wydaje się, że to, co najgorsze, mamy za sobą. Widzimy już stabilizację cen ropy naftowej. Uspokojeniu sytuacji powinno pomóc wzmocnienie ceny złotego do dolara – mówiła.

Skąd biorą się rekordowe zyski polskich koncernów paliwowych? - Sezon wakacyjny powoduje, że zużywamy więcej paliw. Okres czerwiec-lipiec jest czasem wzmożonego popytu na nie - wskazywała Urszula Cieślak. - W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy zdecydowanie wyższe ceny detaliczne w segmencie paliwowym. Siłą rzeczy oznacza to większe przychody – podkreślała ekspertka.

Urszula Cieślak wskazywała też na znaczenie fuzji grupy Orlen z Energą. - Biorąc pod uwagę dane, które ogłosił koncern, widzimy większy wpływ sektora energetyki. Wiąże się to przede wszystkim z połączeniem z koncernem Energa – mówiła.