Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:35

środa,

14 lipca 2021

Wyższe od planowanych przeładunki w pomorskich portach. "To znaczy, że gospodarka ma coś do zaoferowania"

Wzrosty przeładunków w polskich portach, kolejne odcinki Via Baltica oddane do użytku oraz kontenerowce bez kapitana - na ile to bliska przyszłość żeglugi transportowej i może pomysł na polskie stocznie, które mogłyby budować jednostki autonomiczne? Między innymi o tym Iwona Wysocka w audycji "Ludzie i Pieniądze" rozmawiała ze swoimi gośćmi: Jerzym Czuczmanem, prezesem Polskiego Forum Technologii Morskich oraz Przemysławem Myszką, Baltic Transport Journal.
Przemysław Myszka mówił o wzroście przeładunków w portach. - Bardzo ciekawy jest wzrost węgla, po bardzo dużych spadkach w 2020 roku. To też ma swoje konsekwencje, nie tylko handlowe, ale również środowiskowe. Żeby zdążyć z wykonywaniem zamówień, statki przyspieszyły - mówił na antenie radia Gdańsk.

Jerzy Czuczman stwierdził z kolei, że "porty są wskaźnikiem tego, co się dzieje w gospodarce kraju". - Jeżeli wzrasta liczba przeładunków, to znaczy, że gospodarka ma coś do zaoferowania. To pokazuje wzrost w gospodarce, ale także i w sektorze technologii morskiej przemysłu stoczniowego - przekonywał.

Rozmawialiśmy także o tym, że PGE poinformowała że razem z Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i Mewo do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. To krok oczywiście bliżej do powstania pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Wygląda na to, że harmonogram nie jest zagrożony, wszystko odbywa się zgodnie z planem. Ciekawostką jest to, że w konsorcjum, które zostało wybrane do współpracy, jest polska firma. Jakie wartości dodane wynikają z takiego zlecenia? O tym w audycji.