Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

09:30

środa,

23 czerwca 2021

Polskie firmy wyróżnione w międzynarodowym projekcie. Posłuchaj, czym jest "Galatea"

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny dał polskim firmom z gospodarki morskiej szansę uczestniczenia w transferze wiedzy, internacjonalizacji i komercjalizacji produktów i usług w całej UE . To dzięki projektowi "Galatea", o którym rozmawialiśmy w morskim wydaniu audycji "Ludzie i Pieniądze w Radiu Gdańsk"

Gośćmi Artura Kiełbasińskiego byli Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz prof. Marek Grzybowski z Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Prof. Marek Grzybowski opowiadał o założeniach projektu "Galatea". - To projekt, w którym przedsiębiorstwa małe i średnie rozwiązują problemy przedsiębiorstw dużych w gospodarce morskiej. Innowacje tych przedsiębiorstw maja być zaprojektowane i zastosowane w innowacyjnych portach i stoczniach. Najpierw badaliśmy potrzeby rynku, które zgłosiły polskie porty oraz stocznie - tłumaczył profesor.

Założeniem projektu jest inwestowanie w innowacyjne technologie. Artur Kiełbasiński dopytywał prezesa PSSE, czy w gospodarce morskiej ma to tak duże znaczenie. - Ostatnio wydaliśmy decyzję o wsparciu firmy, która sprzedaje na całym świecie swoje symulatory maszynowni okrętowych. Trudno byłoby znaleźć wyższą szkołę morską na świecie, która nie korzysta z symulatora tej polskiej firmy - odpowiadał Przemysław Sztandera.