Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:35

czwartek,

20 maja 2021

Polska i Węgry krajami z najwyższą inflacją w UE. "Spada siła nabywcza naszego pieniądza"

Polska i Węgry krajami o najwyższej inflacji w Unii Europejskiego - podał w najnowszym zestawieniu Eurostat. W obu krajach ceny rosną zdecydowanie szybciej niż w jakimkolwiek innym regionie UE. W przypadku Węgier inflacja jest na poziomie 5,2 proc., w przypadku Polski jest to 5,1 proc. Na podium znalazł się także Luksemburg z inflacją na poziomie 3,3 proc. 

O tym, jak prognozowaną inflację odczuje przeciętny mieszkaniec naszego kraju - rozmawialiśmy w audycji "Ludzie i Pieniądze". Gośćmi Iwony Wysockiej byli Mateusz Marmołowski, prezes CTA AI oraz Piotr Urbańczyk, prezes BEST TFI. 

- Mała inflacja jest jak najbardziej korzystnym zjawiskiem. Inflacja powyżej 5 proc., a powoli do takiej zmierzamy, to już jest problem - komentował Piotr Urbańczyk. - Jeżeli rośnie inflacja i wynosi ona 5 proc., to spada siła nabywcza naszego pieniądza, a my jednocześnie mamy na kontach w banku oprocentowanie bliskie zera. To znaczy, że za pieniądze, które posiadamy, z roku na rok możemy coraz mniej kupić - dodawał. 

- Mówi się, że inflacja realna jest bliżej 10 proc. To jeszcze nie jest hiperinflacja i raczej nam ona nie grozi. Jednak jeżeli drukujemy i rozdajemy mnóstwo pieniędzy, to taki efekt musi się pojawić - dodawał Mateusz Marmołowski.