Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

09:30

środa,

21 kwietnia 2021

Ekologiczna rewolucja w budowaniu statków - szansa dla polskich stoczni, kłopot, a może wydumany problem? "Idźmy ku zielonemu, ale zachowajmy rozsądek"

Tematem środowej, morskiej audycji "Ludzie i Pieniądze" był "zielony ład". Czy zmiany ekologiczne są szansą dla polskich stoczni, czy kłopotem, który Europa ściąga sobie na głowę? O tym dyskutowali goście Artura Kiełbasińskiego - Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Forum Okrętowego oraz Mariusz Dasiewicz, wydawca "Portalu Stoczniowego". 
- Transport morski jest odpowiedzialny za emisję ok. 3 proc. dwutlenku węgla produkowanego przez człowieka, transport lotniczy - 7 proc., a samochodowy - 41 proc. Cel Międzynarodowej Organizacji Morskiej - ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, o połowę, w stosunku do roku 2008 - jest szlachetny, ale diabeł tkwi w szczegółach - zauważył Ireneusz Karaśkiewicz. 

- Dużo się o tym mówi, ale czy to jest aż tak istotne, w zestawieniu z samochodami i samolotami? Powinniśmy iść ku "zielonemu", ale zachowując rozsądek - podkreślił Mariusz Dasiewicz.