Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:35

czwartek,

15 października 2020

Powstanie korytarz transportowy Gdańsk - Odessa? "Szlak może mieć znaczenie nie tylko między Polską a Ukrainą"

Może powstać korytarz intermodalny transportowy Gdańsk - Odessa. Władze Portu w Gdańsku podpisały z Administracją Morskich Portów Ukrainy dotyczący wzajemnej współpracy z portami ukraińskimi. Odbyło się to przy okazji ukraińsko-polskiego forum transportowo-logistycznego. List intencyjny wpisuje się z w koncepcję Trójmorza, ale i Korytarza Transkaspijskiego. Jeśli od intencji przejdziemy do działania - jakie będą wartości dodane dla Pomorza i polskiej gospodarki?

Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji "Ludzie i Pieniądze" byli Artur Kiełbasiński, dziennikarz Radia Gdańsk i Stanisław Szultka, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Patrząc na to, co się dzieje na świecie w związku z korytarzami transportowymi i na to, że korytarz Gdańsk-Odessa może się wpisać w projekt nowego Jedwabnego Szlaku, to jest tu pewien potencjał. Z roku na rok nie wydarzy się nic fundamentalnego. Jest też Turcja. To ogromny kraj, często niedoceniany. Gospodarka turecka od lat jest w kryzysie, ale z czasem Turcy będą z tego kryzysu wychodzić, więc szykując się do współpracy z Ukrainą - a za Odessą jest Turcja - warto to mieć z tyłu głowy - mówił Artur Kiełbasiński.

- Ten szlak może mieć znaczenie nie tylko z punktu widzenia transportu między Polską a Ukrainą, ale do naszych portów mogą wpływać też transporty ze Skandynawii, które mogłyby dalej być transportowane. Kolejne połączenia dają alternatywę. W razie jakiegoś zakłócenia w zakresie bezpieczeństwa czy awarii infrastruktury posiadanie alternatywy jest lepsze, bo daje wybór i w przypadku zakłóceń pozwala utrzymać ciągi logistyczne - dodał Stanisław Szultka.