Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:30

czwartek,

09 lipca 2020

Według KE polska gospodarka najmniej ucierpi na pandemii. Eksperci: to wpływ "absorpcji stresu" i "zdolności do improwizowania"

Polska z najmniejszym spadkiem PKB w Unii Europejskiej w tym roku - wynika z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Nasza gospodarka skurczy się o 4,6 procent, a w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,3 procent. Tegoroczne dane to najlepszy wynik we całej wspólnocie. Dlaczego Polska tak dobrze radzi sobie z kryzysem?

Między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji Ludzie i Pieniądze. Gośćmi Iwony Wysockiej byli Joanna Staniszewska, prezes Youll.pl oraz Dariusz Wieczorek, prezes HCS Polska. 

- Przedsiębiorcy potrafią się odnaleźć w trudnych sytuacjach, bo wybrali taką dziedzinę życia, w której należy być bardzo uważnym. Mam wrażenie, że polscy przedsiębiorcy mają dużą absorpcje stresu gospodarczego. To wynika z historii i z tego, że jesteśmy młodą gospodarką. Mamy dużą odporność - mówiła Joanna Staniszewska. 

- Polacy mają wyjątkową zdolność do improwizowania - podkreślał Dariusz Wieczorek. - Zdolność dostosowywania się do sytuacji jest charakterystyczną cechą naszego społeczeństwa. Od samego początku, patrząc na kryzys, byłem optymistą, chociaż panika była bardzo blisko. Udało się przetrwać najgorszy czas, kiedy nie było wiadomo, jak wiele osób straci pracę. Widzimy, że odczyty bezrobocia są względnie pozytywnie. Oczywiście ono wzrosło, ale w najmniejszym stopniu w całej Unii Europejskiej - dodawał prezes HCS Polska.