Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:30

wtorek,

02 czerwca 2020

Czy krajowa gospodarka radzi sobie lepiej niż przewidywali specjaliści? "Polska ma szansę, aby skoczyć w rankingu o kilka punktów w górę"

Mniej niż połowa firm, 46%, skorzystało z tarczy antykryzysowej. Czy to oznacza, że polska gospodarka radzi sobie lepiej niż przewidywali ekonomiści? Między innymi o tym rozmawiamy w audycji Ludzie i Pieniądze.
Gośćmi Iwony Wysockiej byli Kazimierz Janiak, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej i dyrektor gdańskiego oddziału LOTTO oraz Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności".

- Dane z gospodarki za maj są zaskakująco dobre. Okazuje się, że nie wszyscy aż tak bardzo wsparcia potrzebują - mówił Marek Lewandowski. - Zwracaliśmy uwagę na wiele przypadków prób wyłudzania świadczeń. Być może wsparcie jest potrzebne mniejszej liczbie firm niż się spodziewaliśmy. Bardzo wielu światowych graczy zaczyna przenosić do Polski swoją produkcję. To może potwierdzać, że Polska ma szansę, aby skoczyć w rankingu gospodarek o kilka punktów w górę. Czy uda nam się z niej skorzystać? Oby. Na razie funkcjonowanie tarczy i przebieg pandemii pokazują, że radzimy sobie nie najgorzej - tłumaczył.

- Komisja Europejska polską gospodarkę ocenia bardzo wysoko, twierdząc, że wskaźnik spadków będzie jednym z najniższych w UE - dodał Kazimierz Janiak. - Takie informacje dają nam bardzo optymistyczne nastawienie, żebyśmy jak najszybciej potrafili podnieść naszą gospodarkę do tego, co było przed pandemią koronawirusa. Mam nadzieję, że kolejne restrykcje będą znoszone, to się dzieje i widzimy, że skutkuje to wzrostem gospodarczym. Wraca powoli normalność, oczywiście zachowując określone reżimy. Społeczeństwo radzi sobie doskonale - przekonywał.